2017-02-17 14:46
Foto: Jan Christensen/Getty Images

David Boysen udelukker at spille for en jysk klub igen. Mentaliteten i Jylland passer ham ikke.

David Boysen vendte tidligere på måneden hjem til dansk fodbold og Lyngby BK efter et ophold i hollandske Roda, hvor aftalen blev ophævet efter et halvt år. Den tidligere Brøndby-spiller fik masser af spilletid i Holland, men han passede ikke ind i klubbens system. 

Derfor blev det Lyngby BK for Boysen, hvor han udstyret med en dispensation er klar til at spille i foråret, selv om de kongeblå er hans tredje klub i denne sæson, og man ifølge reglerne maksimalt må repræsentere to.

David Boysen havde flere bejlere i både Danmark og udlandet, men Lyngby fristede ham mest. Jylland kunne han udelukke på forhånd.

- Jeg skal ikke spille i Jylland igen. Jeg er ked af det, hvis jeg støder nogen. Det er lidt snobbet at sige, men hvis jeg skal forlade København og Sjælland, så forlader jeg Danmark, siger David Boysen, der har en fortid i Viborg FF, til Tipsbladet og tilføjer:

- Mentaliteten i Jylland passede mig ikke. Man må ikke stikke snuden frem og helst ikke sige for meget. Jeg har været til kontraktmøder hos et par af de store klubber i Jylland. De gør så meget ud af at fortælle, at klubbens image betyder det ene og det andet, og så tænker jeg bare, at der ikke er nogen spillere, der går ud og sviner en klub til, som de lige er skiftet til.

- Det er jantelovsagtigt at snakke om de bekymringer, de har med, hvad spilere udtaler sig om. Det er et eksempel, men jeg tror, at det er en generel tankegang jeg har med, at man passer ind nogle steder, og jeg passer ikke ind de steder, hvor man tænker sådan.

Køb Tipsbladet med Ekstra Bladet i dag, fredag.

SENESTE NYT...
OP | NED

AFSTEMNING

Hvilken Superliga-klub har overrasket mest positivt i denne sæson?

SUPERLIGA-VIDEO