• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Anders Friis Daugbjerg

David Nielsen: Det er svært at lukke os ned over en fuld kamp

Foto: Jan Christensen // Getty Images

David Nielsen er meget tilfreds med arbejdssejren, og roser igen den stærke defensiv, der nu har holdt nullet i tre kampe i streg.

Af Anders Friis Daugbjerg

Der er blæst til landsholdspause verden over, og det gælder også i AGF, selvom mange af klubbens fans nok helst ikke vil afbryde den stime holdet er inde i lige nu. Tre kampe og ni point, kombineret med en målscore på 6-0 er ikke noget, man er vant til fra De hvide. Søndag var Esbjerg på besøg, hvor man vandt 1-0, i en sejr som cheftræner David Nielsen var meget stolt af:

- Det er utrolig dejligt, at vi kan vinde på hjemmebane igen. Vores anden hjemmekamp i streg vi vinder. Nu slår vi Horsens og Esbjerg hjemme, og så Brøndby ind i midten, så selvfølgelig er det godt, Siger AGFs cheftræner David Nielsen, til klubbens hjemmeside.

Kampen mod Esbjerg krævede næsten i bogstavelig forstand blod, sved og tårer, da man i AGF-lejren, i løbet af kampen, måtte bruge alle sine tre indskiftninger på at få skadet spillere af banen, men sådan er det nogle gange, siger David Nielsen, som også roser mandskabet for en fight:

- Der er en masse fight, og der er mange, der slår sig, kommer galt afsted, og kampen bliver meget urytmisk. Esbjerg er også dygtige til at lukke ned for os, men jeg er glad for vores arbejdssejr, siger David Nielsen, og fortsætter:

- Det er svært at stoppe os, og lukke os ned over en fuld kamp. Vi giver et par muligheder væk i starten af kampen, men anden halveg, hvor de skal ud og jagte, der producerer de ikke en chance, siger en glad AGF-træner.

AGF kan nu gå til sæsonens første "pause", og det kan man gøre på en øjeblikkelig 5.plads.

-----
Få de bedste spilforslag hos Oddsavisen.dk for bare 29,- kr/md  - brug koden Tip2020 ved betaling

Superliga

Godt corona-nyt i Randers FC

Efter Thomas Thomasbergs positive test er Randers-truppen blev testet, og her er der ikke tegn på et smitteudbrud.

Mere Superliga

Fokus