• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Anders Dehn

2. december: Randers-boss gemte Ove Christensens hund på toilettet

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

Bag dagens låge i tipsbladet.dk's julekalender gemmer sig Randers FC og fortællingen om den lokale dreng, der kom hjem og blev et koryfæ.

Af Anders Dehn

Julen nærmer sig med hastige skridt, og samtidig er et årti ved at gå på hæld.

Det har tipsbladet.dk valgt at markere med et historisk tilbageblik på de seneste 10 år og de klubber, der har været i Superligaen – fortalt med udgangspunkt i en spiller, der har sat et stort aftryk i perioden. Det behøver ikke være den bedste spiller, det største salg eller driblekongen. Det kan også være en spiller, der forandrede historiens gang eller klubbens kultur.

Til at hjælpe har vi allieret os med en person, som har et indgående kendskab til klubben.

2. december byder på et blik på Randers FC i samarbejde med klubbens mangeårige stadionspeaker, Bo Ørris.

Bo Ørris har peget på Søren Pedersen.

Bo Ørris er træt. Han har været tidligt oppe for at sende programmet "Bo Morn" på Radio Alfa med base i Randers. Her har han ofte spillere fra Randers FC på besøg, og hvis der er én ting, der altid har kendetegnet dem, så er det, at Bo Ørris kunne regne med dem. Har man en aftale, så kommer de, og de er altid høflige.

De er det billede af Randers FC, som klubben gerne vil tegne, mener Ørris, der udover at være radiovært har speaket på stadion i 11 år. I Randers skal de have fornuftige spillere, der arbejder hårdt for tingene og går ydmygt til tilværelsen.

Læs også:Randers-boss afviser: Prøvespiller er ikke tænkt som Saba-afløser

Sådan nogle spillere har der været mange af det seneste årti, men få repræsenterer de værdier bedre end den nuværende sportslige og kommercielle direktør, Søren Pedersen.

- Man kan fremhæve Yura Movsisyan, Mikkel Beckmann, Kasper Lorentzen, Kevin Stuhr Ellegaard, Ralf Pedersen; den første rigtige anfører, der tog fat om nælden. Kenneth Møller Pedersen, Mikael Ishak havde også sin værdi for klubben. Kasper Fisker, der var lokal mand, indleder Bo Ørris og kommer så frem til den spiller, han peger på.

- Det er én, der skinner igennem, og det er Søren P. Han var spiller, han er sportsdirektør, og han har noget, som andre spillere ikke havde: Han er Randes-dreng. Han spillede i AGF (i starten af 00'erne, red.), fordi Randers ikke havde Superliga-fodbold. Han kom så til Randers og tog turen op. Han er også gammel Vorup-spiller. Der er bare noget nerve i at gøre noget for byen.

Vorup er en bydel i det sydlige Randers, og Bo Ørris udtaler det, som lokale gør: Vårrup. Han er nemlig selv en local lad, ligesom Søren Pedersen er det. Men det er ikke kun derfor, han har valgt bysbarnet som en Randers FC-spiller, der har skilt sig ud det seneste årti.

- Der er endnu en grund til, jeg peger på ham: Han er trådt ind i rollen som sportsdirektør, og nu kører der altså lukkede forestillinger. Det giver noget ro. Han gør det kanon. Han gør som sportsdirektør, som han gjorde som spiller: går forrest og arbejder hårdt, siger Ørris.

Og så gør det ikke noget, at Søren Pedersen er en spasmager.

- Ove Christensen havde sådan en stor hund, som han var så glad for. Han ville have den med overalt. Jeg ved ikke, om spillerne ikke gad det mere, men Søren lukkede den i hvert fald inde på toilettet. Ove var helt ude af den, for han kunne ikke finde den. Han blæste rundt efter den, siger Bo Ørris med et grin.

Læs også:Efter forlængelse med reserve: Randers overvejer salg af førstemålmand

- Sådan er Søren hele tiden. Han har slet ikke lagt det til side endnu. Han kan også det seriøse, og han er god til at finde balancen. Men man kan sgu ikke lade være med andet end at grine, når Søren er der. Han er altid i godt humør. Den energi, han har, lyser ud af ham. Det samme gjorde den på fodboldbanen.

Søren Pedersen nåede faktisk kun to år som spiller i det årti, der snart er forbi, men var i Randers FC i syv sæsoner i alt. Siden har han arbejdet i en møbelvirksomhed i byen, været bestyrelsesmedlem i klubben og er altså nu kommerciel og sportslig direktør.

Han varslede selv en tilbagevenden til det gamle Randers FC, da han tiltrådte i fjor, og med det lå der måske også et nik til årene, der gik forud, hvor klubben fik opmærksomhed nok. Der var kone-gate, Superliga Backstage og det opkøb, der ikke blev til noget alligevel.

Endnu før det var der nedrykning, pokalfinale og det berømte forår 2010, da Ove Christensen (og måske hans hund) førte Randers FC til overlevelse på mirakuløs vis. Jo, 10'erne har været meget i Kronjylland, men ikke kedelige.

- Når man kalder Randers FC for de grå mus, kan jeg ikke genkende det. Jeg synes, vi har bidraget med vores til fællesskabet, siger Bo Ørris med et grin om de mange begivenheder.

- Det har egentlig været forholdsvis turbulent, når man sidder og kigger tilbage. Det er en dejlig klub, det er der ingen tvivl om.

Læs også:Se højdepunkterne: Kæmpe keeperdrop i Randers' sejr over SønderjyskE

Læs også:Randers sejrer og forværrer negativ stime i Sønderjyske

Læs også:13 af 14 trænere i Superligaen er danskere: Det er ikke fuldstændigt tilfældigt

-----
Få de bedste spilforslag hos Oddsavisen.dk for bare 29,- kr/md  - brug koden Tip2020 ved betaling

Superliga

Mere Superliga

Fokus