• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Anders Dehn

EfB-chef efter det dyreste vindue i historien: Reddet på målstregen

EfB-chef efter det dyreste vindue i historien: Reddet på målstregen
Foto: Jørn Ole/Polfoto

Med købene af Nicki Bille Nielsen, Bjørn Paulsen og Victor Pálsson har dette transfervindue været det dyreste i Esbjerg fB's historie. Niels Erik Søndergård glæder sig over at komme godt igennem det med dagens to handler.

Af Anders Dehn

Da Niels Erik Søndergård stod op i morges, vidste han ikke, hvad - eller hvem - dagen ville bringe. Han følte sig ikke sikker på, at Esbjerg fB ville lykkes med at hente både Bjørn Paulsen i SønderjyskE og Victor Pálsson i Helsingborg, men det er netop, hvad klubben har gjort.

Uden de to spillere, som menes at have kostet lige omkring fire millioner kroner hver, ville det næppe have været et vellykket transfervindue for EfB.

Læs også: Officielt: Victor Palsson skifter til Esbjerg

- Det har været en slutspurt, der reddede det lidt på målstregen for os. Jeg ved godt, der er mange, der har undret sig over, at det tog lang tid, men de to spillere, vi hentede i dag, har vi gennem lang tid haft stor interesse for. Det kræver også, at man opnå enighed og finde den rette timing, siger Niels Erik Søndergård til tipsbladet.dk.

Han glæder sig over det, han kalder klubbens udholdenhed i forhold til at jagte to spillere, som man rigtig gerne ville have i Esbjerg, og så afviser han, at det er panikkøb affødt af en dårlig start på Superligaen.

Læs også: Paulsen: EfB er en større klub

- Der har været nogle budgetter, vi kunne operere inden for. Det er ikke sådan, at vi har markant ændret retning, fordi vi i perioder havde dårlige resultater. Nu har vi fået rettet lidt op på resultaterne i de sidste tre kampe. Men vi kigger på det lange perspektiv. De er to spillere på fireårig aftaler, som skal være med til at danne rygraden på det her EfB-hold i nogle år frem i tiden. Det er absolut ikke en beslutninger, der bare er taget på baggrund af, at vi ligger lidt dårligt i tabellen, men mere en bevidst strategi, siger Søndergård.

Med købet af Paulsen og Pálsson har Esbjerg betalt sammenlagt over 10 millioner kroner i transfersummer denne sommer, så dette har været klubbens transfervindue i historien.

- Ja, det er det nok. Vi har selvfølgelig været oppe og betale pæne transfersummer tidligere, men nu har vi betalt penge for tre spillere og fået Leon Jessen transferfrit. De nye har vist, at de kan begå sig og har vel alle spillet over 100 kampe på højt niveau, så det er spillere i en lidt anden kaliber end tidligere, lyder det fra Søndergård, der ikke skal foretage flere handler i aften.

Superliga

Mere Superliga

Fokus