• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Anders Dehn

Ejere betalte Esbjergs transferfest: Gav millioner til nye spillere

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

Esbjerg fB's storaktionær, Claus Sørensen Gruppen, gav fem millioner kroner til klubbens mange og højprofilerede transfers i januar. Direktøren er dybt taknemmelig.

Af Anders Dehn

Esbjerg fB havde udsigt til en tung januar måned. Superliga-holdet lå næstsidst i tabellen, og eftersom klubben havde lavet mere end 70 millioner kroner i underskud i de tre foregående år, var der lavvande i klubkassen. Det efterlod ikke mange penge at hente nye spillere for.

Direktøren udtalte også, at EfB skulle have hjælp af venner af huset, hvis der skulle hentes nye spillere i januar. Og hjælp fik den.

Claus Sørensen Gruppen, der er hovedaktionær og hovedsponsor i Esbjerg, sendte fem millioner kroner i klubbens retning. Derudover lover den 15 millioner til resten af denne sæson og 10 millioner til næste.

Det har i sidste ende øget holdets chance for at overleve.

- Vi kan i hvert fald sige, at de spillere, vi har fået ind, er spillere af en kaliber, vi normalt ikke kunne tage ind. Det har grundlænggende betydet, at vi har haft mulighed for at forstærke truppen med henblik på at overleve, siger administrerende direktør Brian Knudsen til tipsbladet.dk.

Læs også:Nyt i Esbjerg: Formanden træder tilbage - klubben søger nye investorer

- De spiller træningskamp her klokken 15, og her kan man også se en holdopstilling, som ser noget anderledes ud, end den gjorde i december.

Det har direktøren ret i. Startopstillingen rummer fem januartilgange: Vito Mannone, Franz Brorsson, Kevin Conboy, Rafal Kurzawa og Ante Erceg. Foruden de fem hentede klubben også Søren Reese i januar.

Esbjerg præsenterede tidligere på dagen et lille overskud for 2019. Dertil kommer, at Claus Sørensen Gruppen har afskrevet 30 millioner kroner i gæld, som den ellers havde til gode fra EfB, mens andre velgørere har afskrevet et mindre millionbeløb.

Så ikke alene sender gruppen 30 friske millioner ind i EfB; den afskriver også 30 gamle millioner, som ellers ville tynge klubben som en klods om benet.

- Vi er dybt taknemmelig og ydmyge over, at de vil afskrive gæld og samtidig give os penge til fremtiden. Derudover er der andre venner af huset, som har eftergivet et tilgodehavende, siger Brian Knudsen.

Læs også:Esbjerg med overskud for første gang siden 2015

Han er "rigtig glad" for, at Esbjeg vendte tre års store underskud til et lille plus i 2019. Det hjalp, at holdet vandt bronzemedaljer i foråret, men større indtægter har ikke gjort det af sig selv.

- Det har vi gjort ved at have fokus de rigtige steder og køre en stram omkostningsstyring. Vi har fremgang på alle poster, men bronzemedaljerne gjorde, at tingene så anderledes ud. Det giver sig selv, siger direktør Knudsen.

- Vi har kørt ud fra devisen "need to have" i stedet for "nice to have". Man kan ikke spare sig igennem det her, men man kan skabe kultur, der gør, at man tænker sig rigtig godt om, inden man bruger penge.

I de kommende måneder vil det vise sig, om besparelserne og de friske millioner er nok til at forlænge livet i Superligaen. Esbjerg åbner foråret i næste uge mod FC København.

Læs også:Vinterpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Læs også:Lars Olsen før testkamp mod russere: EfB trænger til en sejr

Læs også:Efter Esbjergs choktransfer: Jeg har før slået en Premier League-målmand af