• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Morten Jørgensen

Esbjerg kigger efter minimum to nye forstærkninger

Foto: Jan Christensen/Getty Images

Der arbejdes på at forstærke truppen i Superliga-klubben Esbjerg, som for ganske nylig har solgt klubbens største profil til engelsk fodbold.

Af Morten Jørgensen

Anders Dreyer er fortid i Esbjerg, der har sendt offensivspilleren til Brighton for et stort – men ukendt – millionbeløb. Det efterlader et tomrum hos oprykkerklubben i offensiven, men der arbejdes på at løse problemet.

Uden den talentfulde kantspiller fik Esbjerg godt nok sæsonens første sejr mandag aften i lokalopgøret mod SønderjyskE, men efterfølgende kunne klubbens træner, John Lammers, fortælle, at klubben håber snart at hente et par nye spillere.

- Vi går efter at styrke truppen, og i samarbejde med vores chefscout, Jimmi Jacobsen, er vi i marken, selvom det bliver svært at erstatte Dreyer en til en. Vi har kun to kantspiller, vi kigger efter minimum to spillere, som kommer med kvalitet og erfaring. Det er vigtigt for os, at de, der kommer ind, kan tilføje noget til truppen, lød det fra hollænderen til Ritzau.

Mod SønderjyskE var det Mathias Kristensen og Emmanuel Oti Essigba, som indtog de tog pladser på kanten, men det var finske Joni Kauko, som blev matchvinder med sit mål til 1-0 efter 74 minutter.

Superliga

Mere Superliga

Fokus

Optakt: FC København - Randers FC

Randers FC har ikke vundet over FC København i fem år, og de er under ledelse af en træner, der aldrig har slået hovedstadsklubben. Meget taler for en FCK-sejr søndag eftermiddag, men løverne er sn...

Optakt: AaB - AGF

Top 6 er på plads, så dette fungerer i praksis som en ekstra kamp i slutspillet - og dermed er der allerede nu vigtige point på spil i medaljekampen.