FCK med russisk og kroatisk testmodstand inden Superliga-starten
2016-02-12 08:46
Foto: Martin Davidsen/tipsbladet.dk

FC København har investeret kraftigt i klubbens scouting-afdeling. Teknisk direktør Johan Lange forklarer hvorfor.

FC København har i løbet af de seneste år oprustet kraftigt i klubbens rekrutteringsafdeling. Lars Højer har således fået selskab af folk som Bjarne Hansen, Jesper Jansson og Frederik Leth, og der er således flere øjne til at kigge efter nye transferemner. 

I et interview med Politiken forklarer teknisk direktør Johan Lange om overvejelserne bag udvidelsen af scouting-apparatet.

- Det skal også ses i lyset af, at vores internationale klubkonkurrenter fra Belgien, Schweiz, Østrig og i nogle tilfælde også Østeuropa har gearet voldsomt op over de seneste fem år. Derfor skal vi være lidt hurtigere og et skridt foran dem. Måske kan vi ikke være det rent økonomisk, når vi snakker om den samlede pakke med overgang og løn, men ved at være grundigere kan vi forhåbentlig opdage spillerne lidt før og tage dem ind tidligere, siger Johan Lange til Politiken.

- Vi har valgt at investere på det område, fordi det økonomisk ikke er særligt fordelagtigt at ramme ved siden af - der kan både være udgifter til selve transferen og en længerevarende aftale - og også rent sportsligt er det skidt. En god scouting er økonomisk rentabel, hvis den betyder, at vi oftere rammer de rigtige spillere, tilføjer han. 

SENESTE NYT...
OP | NED

AFSTEMNING

Hvor god er Christian Eriksen lige nu?

SUPERLIGA-VIDEO