• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:

19-årige Andreas Cornelius fik i sidste uge debut for FC København, hvor han regnes som fremtidens mand i angrebet. Fra næste sæson skal han prøve kræfter med livet som Superliga-spiller.

Af Johnny Wojciech Kokborg

Som kun 16-årig debuterede Kenneth Zohore for FC København. Den unge angriber blev regnet som det helt store talent og den næste i rækken til en plads i FC Københavns angreb. Det blev da også til kampe for FCK i både Superliga og endda i Champions League, men i vinterens transfervindue blev Zohore solgt til Fiorentina. Fremtidens mand var blevet til fortid.

Men FCK-fans skal ikke bekymre sig, for det næste angrebstalent gemmer sig på U/19-holdet. Og i sidste uge blev det i en alder af 19 år til Superliga-debut mod AGF.

Andreas Cornelius har scoret mange mål på klubbens ungdomshold og med sin højde op mod de to meter, er det ikke en klejn spiller, vi har at gøre med. Og det var da også fysikken, han skulle udnytte i sin debut mod AGF.

- CV (Carsten V. Jensen, red.) sagde, at jeg skulle gå ind og gøre de ting, som jeg
plejer. Jeg er en stor, fysisk stærk spiller, så jeg skulle ligge inde i
feltet og vente på indlæg, og så skulle jeg bare ind og klø på. Rent spillemæssigt gik det okay, synes jeg. Det var hverken rigtig
godt eller rigtig skidt. Men det var rigtigt fedt at få debut, en
kæmpeoplevelse, siger Cornelius til tipsbladet.dk.

Og de 10 minutters spilletid mod AGF skulle gerne veksles til mere allerede fra næste sæson.

- Planen er, at jeg fra næste sæson skal spille for FCK,
hvor jeg skal være med i førsteholdstruppen, så vi må se, hvordan det går. Det er lidt svært at sige noget omkring det nu, men det bliver fedt at prøve, lydet det fra den unge angriber.

Han håber selvsagt på flere minutter for klubbens bedste mandskab. I weekenden var Cornelius ikke med i truppen mod HB Køge, men med en pokalkampe i midtugen samt Superliga om søndagen har træner Carsten V. Jensen varslet ændringer. Om det så betyder, at Cornelius er med i truppen, må tiden vise. Men han er klar til udfordringen, selv om tempoet er højere, end hvad han er vant til.

- Selvfølgelig er niveauet lidt højere, men jeg har også spillet en del U/19-landskampe, hvor det minder lidt i niveau. Eksempelvis mod Englands U/19-hold, hvor det var deroppe af. Men tempoet er ikke noget, man kan træne sig til, det skal man vænne sig til fra kampene, siger han.

Helt præcis har Cornelius 12 U/19-landskampe på CV'et med fire mål til følge samt 6 kampe for U/18-landsholdet, hvor det er blevet til to mål.

Til maj skal han være med til at prøve på at kvalificere U/19-landsholdet til EM, hvor kvalifikationskampene spilles i Danmark.