• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Anders Dehn

FC Midtjylland-profil: Min tid her har virkelig påvirket mit syn på fodbold

Foto: Getty Images

FC Midtjylland er "en kæmpe del" af Tim Sparvs identitet, og han ser anderledes på fodbold nu, end da han kom til klubben, fortæller han.

Af Anders Dehn

Tim Sparv var 27 år, da han kom til FC Midtjylland, havde været professionel i mere end et årti og havde boet i udlandet i lige så lang tid. Så man skulle måske tro, at han vidste, hvad han skulle vide, om fodbold, men årene i Danmark har ændret det syn, siger han i et interview med Politiken.

Den finske landsholdsanfører har været med til at vinde alle tre titler - to mesterskaber og en pokalfinale - som FC Midtjylland har vundet i klubbens levetid. Så når/hvis den gentager bedriften med endnu et DM-guld denne sommer, ville noget ikke stemme, hvis han var væk.

Læs også:FC Midtjylland-talent misser resten af sæsonen

- Det er det store mål. Klubben er en kæmpe del af min identitet, og min tid her har virkelig påvirket mit syn på fodbolden. Jeg er sindssygt stolt af at have været med i den mest succesrige periode af klubbens historie.

- Derfor ville det også være mærkeligt, hvis jeg ikke var en del af det hold, der forhåbentlig vinder det tredje mesterskab til sommer. Det satser jeg på, siger Tim Sparv til Politiken.

Læs også:FCM-chef vil overdøve Bo Henriksen på tomt stadion

I fredags faldt netop det forhold på plads. Da blev Spillerforeningens og Divisionsforeningens Arbejdsgiverforening enige om, at alle Superliga-spillere med kontraktudløb denne sommer bliver tilbudt en måneds forlængelse.

Dermed kan de forblive i deres klubber, til sæsonen slutter. Det gør den først den 29. juli, mens de udløbende kontrakter ophører den 30. juni. Spillerne kan godt afvise de korte forlængelser, men kan ikke spille for en ny klub i denne sæson.

Læs også:Tidligere Superliga-profil: Var tæt på at skrive under med to PL-klubber

Læs også:Borgmester om mesterskabsfejring: Vi venter lige og ser

Læs også:Fredagens rygtebørs: Tyrkisk storklub jagter FC Midtjylland-profil

Superliga

Mere Superliga

Fokus