• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Anders Dehn

FCK-chef får international post: Sidder med i magtfuld bestyrelse

Daniel Rommedahl yderst til venstre. Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

Daniel Rommedahl er til daglig Director of Football Operations and International Affairs i FC København, og nu kan han skrive endnu en international titel på cv'et. Han er valgt ind i bestyrelsen for ECA, som er en sammenslutning af europæiske fodboldklubber.

Af Anders Dehn

Daniel Rommedahl har allerede et bredt ansvarsområde i FC København. Han står i spidsen for de opgaver i klubben, som ikke er direkte relateret til fodbold, eksempelvis den administrative stab, budgetter, kontrakter, registrering af spillere og samarbejdet med moderklubberne, KB og B1903.

Han er desuden klubbens primære kontakt til DBU, UEFA og andre organisationer. Det er netop i sit arbejde med international fodbold, at Rommedahl nu kan skrive endnu en titel på sit cv.

Ekstra Bladet skriver, at FCK-chefen er valgt ind i bestyrelsen hos ECA, European Club Association. Det er en sammenslutning af fodboldklubber rundt om i Europa, som besidder stor magt, blandt andet via sin indflydelse i UEFA.

ECA afholder i disse dage generalforsamling i Geneve, hvor Rommedahl altså har fået en af de 21 pladser i bestyrelsen. Her er der rigeligt at tage fat på i den kommende tid.

Især Champions Leagues fremtid skal drøftes og besluttes, og her har FCK allerede spillet en aktiv rolle. Klubben fremsatte eksempelvis sammen med Celtic og Ajax et forslag som modvægt til det, der Europas topklubber havde lanceret. Det favoriserede nemlig netop det i forvejen store klubbber og gjorde vilkårene svære for hold i mellemlaget.

I går stod det klart, at topklubbernes forslag ikke nød opbakning i ECA, og ifølge Ekstra Bladet får FCK-forslaget mange rosende ord med på vejen. Nu skal Rommedahl sidde ved bord med folk fra Europas største klubber.

Den ECA-bestyrelse, der har siddet de seneste to år, har bestået af folk fra Juventus, Real Madrid, Edwin van der Sar Ajax, Legia Warsaw, HJK,Manchester United, AC Milan, FC Barcelona, Paris Saint-Germain, Olympique Lyon, Benfica, Bayern München, Anderlecht, Malmö FF og Celtic

Daniel Rommedahl har været ansat i FC København siden 2000, først som webmaster for klubbens og Parkens hjemmesider. Siden blev han kommunikationschef, marketingschef og klubsekretær. Nu bærer han titlen Director of Football Operations and International Affairs med førnævnte ansvarsområder.

Superliga

Mere Superliga

Fokus