FCK-profil: ‘De tog fat, rev og kastede øl på os’

Asger Sørensen har prøvet at være en del af Derby-kampe, hvor det blev for voldsomt.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Der må gerne være god lir. Banter. Men det må ikke kamme over og pludselig gå ud over sikkerheden.

Asger Sørensen har prøvet det sidste. For den nye FCK-forsvarer har tidligere haft sin daglige gang i Sparta Prag, og her kunne det godt gå vildt for sig, når klubben mødte Slavia Prag.

Og det var tilfældet tilbage i maj, da sidstnævnte kunne sikre sig mesterskabet. Pludselig gik det helt amok i tillægstiden, da Slavia Prag førte 3-2 og var tæt på at sikre sig mesterskabet.

– I Prag var det rigtig voldsomt også her den seneste, hvor der var baneinvasion og Slavias fans løb ind og heldigvis kom alle vores spillere nogenlunde ud af det, fortæller han til Tipsladet og resten af den fremmødte presse efter fredagens træning.

Hele optrinnet resulterede i, at spillerne søgte mod omklædningsrummet. Efterfølgende lød det fra Sparta Prag, at holdet havde forladt stadion, og kampen blev derfor ikke genoptaget. Heldigvis slap alle uskadte derfra, fortæller Asger Sørensen.

– Nogle fik lidt en hård medfart, men der skete ikke noget. Det er selvfølgelig voldsomt. Jeg tænker ikke, jeg oplever sådan noget på søndag. Det var vildt og en god erfaring, og nu glæder jeg mig til at få en ny erfaring med de her Brøndby-kampe, siger forsvarsprofilen.

Søndag skal han og FCK nemlig til Vestegnen til sæsonens første Derby. Og selvom Asger Sørensen ikke tror, scenerne bliver helt ligeså vilde, lægger han ikke skjul på, det var en oplevelse, der satte sig lidt.

For der var pludselig ikke ‘kun’ tale om rivalisering mellem fans. Pludselig endte det i noget, der kunne være gået mere galt.

– Selvfølgelig er man lidt påvirket af det, synes jeg. Det var måske lige over grænsen, fordi det gik ud over spillernes sikkerhed. De havde fat, de rev og de kastede med øl på os. Når det gælder sikkerhed, synes jeg, det bliver for meget. Ellers synes jeg, det er fedt med tænding og ekstra gang i den, siger Asger Sørensen inden weekendens kamp.

Der har allerede været lidt optakt til kampen mellem de to danske mandskaber. Da FC København tirsdag spillede pokalkamp mod Skovshoved, blev der på et tidspunkt kastet gule røgbomber ind på banen i Vanløse.

Kampen mellem Brøndby og FC København bliver fløjtet i gang søndag klokken 14.00. Asger Sørensen og FC København topper Superligaen med 21 point efter otte kampe, mens Brøndby ligger nummer fem med 13 point.





Ser gode muligheder for FCK-transfer




► LIVE

LIVE: FCK-profil ude mod FC Midtjylland

FC Midtjylland – FC København

‘Han græd, da jeg skiftede til FC København’

AGF – Sønderjyske

Sportschef færdig efter Frihedsbrevet-artikel

Afslører: Sådan reagerede han efter AGF-blamage

Forsvarer dansker: Alle ser potentialet



INTERVIEW ►

Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’

Martin Jørgensen afslører: Jeg nægtede

FC København bekræfter transfer

Håkon Evjen i kæmpe nedtur

Brian Priske overgår alle i ligaens historien

Brøndby IF – Lyngby BK



EKSKLUSIVT ►

Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø

‘Et scoop for Superligaen – han er et monster’

– Uretfærdigt, hvis han ikke vinder Ballon d’Or!

– Her er sandheden om Olti Hyseni, FCK og FCM

Farzam om FCK-stjerne: To klasser over alle andre

– Disse to kan afløse Michael Carrick i Man Utd

En stor skuffelse han skiftede til Brøndby

Her kan du se Real Madrid mod Villarreal

Randers FC – Viborg FF



TRANSFER ►

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Silkeborg IF – AC Horsens

Kommentator: Jeg hører, det bliver Man Citys straf

FCK ville have ham – nu koster han 216 millioner

I angreb: ‘De gør sig selv til grin’

‘Jeg synes, det er en pinlig opførsel’

Superliga-chok: ‘Han får en længere kontrakt’

Viborg punger ud: ‘Han får mere i løn’

‘Man er nødt til at lære af den slags historier’

Skadet dansk landsholdsspiller tilbage i træning

Her kan du se FC Barcelona mod Getafe

Antyder chok-beslutning