• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Kristian Porse

FCM-boss glad for Anderson-forlængelse: Han brager igennem i 3F Superligaen

Foto: Getty Images

Ifølge Svend Graversen går Mikael Anderson en lys fremtid i møde, og derfor er sportschefen også meget tilfreds med, at man nået til enighed med ham om en ny kontrakt.

Af Kristian Porse

Den midtjyske klub har netop offentliggjort, at man har forlænget kontrakten med Mikael Anderson, så midtbanespillerens kontrakt nu gælder frem til sommeren 2024. 

Den 21-årige islænding har i denne sæson fået en del spilletid på klubbens Superliga-hold, hvor han har vist fine takter. Derfor er man i FC Midtjylland glade for, at Andersons fremtid er på heden. Det fortæller klubbens sportschef Svend Graversen ifølge fcm.dk. 

- Vi er meget tilfredse med og glade for, at han har forlænget sin aftale med os. 

- Mikael kan ikke roses nok for den mentale udvikling, han har gennemgået de seneste par år. Det er virkelig stærkt af ham, og han har allerede fået masser af spilleminutter i denne sæson. Vi har en meget stor tro på, at han brager igennem i 3F Superligaen, så vi glæder os både på Mikaels og egne vegne, siger han. 

Mikael Anderson har før denne sæson tilbragt et par sæsoner på leje i henholdsvis Vendsyssel FF og hollandske Excelsior. Og ifølge Svend Graversen har det været sundt for islændingen. 

- Mikael viste tidligt sit meget store potentiale, og i dag står han som den spiller, vi så tegningen til på akademiet. Til tider kan det være en god idé med en eller flere udlejninger, og det har vist sig at være det rigtige for Mikael, siger han. 

Anderson står noteret for syv Superliga-kampe i denne sæson, hvori han har scoret et mål. 

Superliga

Mere Superliga

Fokus