• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Torsten Kjems Hansen

FCM-leder: Nigeria-stjerner baner vej for Sisto

FCM-leder: Nigeria-stjerner baner vej for Sisto
Foto: Jens Dresling/Polfoto

Sylvester Igboun, Rilwan Hassan og Izunna Uzochukwu er en af hovedforklaringerne FCM's topplaceringer og succes i denne sæson, mener klubbens cheftræner Glen Riddersholm.

Af Torsten Kjems Hansen

FC Midtjylland har en costaricaner, et par svenskere, en østriger, en finne og en islænding i den trup, der de næste 16 uger er 16 Superliga-kampe fra klubbens første DM-titel. 

Egyptiske Mohamed Zidan indviede MCH Arena og stod for en af Superligaens bedste sæsoner nogensinde, da han jævnede Superligaen med jorden i 2003/2004-sæsonen.

Men ingen nationalitet har gjort det samme indtryk, som nigerianerne fra FC Midtjyllands samarbejdsklub FC Ebedei i den nigerianske millionby Lagos.

For Glen Riddersholm er den nigerianske trio og deres forgængere i klubben en afgørende forklaring på, at FC Midtjylland igen i år spille med om det danske mesterskab.

- Uden at overfortolke tør jeg godt sige, at FC Midtjylland ikke havde fået succesen siden Erik Rasmussen og op til i dag uden de afrikanske spillere, siger Glen Riddersholm til Tipsbladet.

- Vi havde noget anderledes, en helt anden dimension i dansk fodbold, end hvad man tidligere har set. Det kan man næsten ikke overvurdere. Du skal ikke kun tælle antallet af førsteholdskampe, vores udvikling som klub og hold hænger i den grad sammen med nigerianernes bidrag til træningskulturen og spillestilen, siger Glen Riddersholm.

Har løftet udviklingen af FCM-talenter
FC Midtjylland har samarbejdet med den nigerianske udviklingsklub FC Ebedei og denne klubs ejer Churchill Oliseh siden 2003. Som du kan læse i dagens udgave af Tipsbladet, er det kun 16 af de 30 nigerianere, FC Midtjylland har hentet til Danmark siden 2003, der har fået debut på FCM's førstehold. Karsten Werge, der er ansat på Ikast Sportscollege, holdleder og gennem et årti ansvarlig for integrationen af de nigerianske spillere i FC Midtjylland, mener dog ikke, de tal giver hele billedet af effekten af FCM's Nigeria-samarbejde.

- Jeg tror, de har banet vejen for en spiller som Pione Sisto. De har banet vejen, fordi der er blevet plads til den uortodokse spiller. Pione er kommet efter Rilwan og Sylvester, og han har fået lov til nogle ting til træning som talent, fordi Rilwan og Sylvester fik lov til det. De nigerianske spillere skaber rummelighed og tålmodighed med en type som Pione, når han igen dribler og taber bolden, siger Karsten Werge til Tipsbladet.

De forsvarsspillere, vi har uddannet, havde muligvis ikke været så gode, hvis de havde de nigerianske spillere at duellere med. De nigerianske spillere har givet vores talentarbejde et internationalt tilsnit med spillere, der har store individuelle færdigheder, vi ikke var nået i nærheden af med ene nordeuropæiske spillere. De har løftet kvaliteten, siger Glen Riddersholm.

- Erik Sviatchenko, Winston Reid, Simon Kjær, Asger Sørensen i Red Bull og Joachim Andersen i Twente, de forsvarsspillere har i deres en-mod-en dueller været matchet på et højt niveau. Vores nigerianske offensivspillere har løftet forsvarsspillerne, der ellers ikke ville have mødt så hurtige spillere med hurtige fødder og god teknik, siger Glen Riddersholm.

Læs hele historien i fredagens udgave af Tipsbladet, som du køber sammen med Ekstra Bladet. Se blandt andet, hvad der er blevet af de 30 spillere, FC Midtjylland har hentet fra Nigeria siden 2003, og få Rilwan Hassans, Sylvester Igbouns og Izunna Uzochukwus personlige historier om at blive spottet i Nigeria og det venskab, der hjalp dem til gennembruddet i FC Midtjylland.

Vil du have Tipsbladet direkte på din tablet, pc og mobil kan du købe den digitalt her. 

Du kan også vælge at få den leveret i postkassen i 6 fredage for kun 99 kr - begge dele er lige nu inklusiv digital adgang til Champions League magasin til en værdi af 79 kr 

I Tipsbladet kan du også læse om:

Ståle Solbakkens unge es Danny Amankwaa

Brøndbys nye svenske højre back Johan Larsson

Hvordan Superliga-holdene scorer deres mål 

Brasilianerne, der er forsvundet helt fra Superligaen

Arsene Wengers møde med sin eksklub AS Monaco

Liverpool, der finansierede Southamptons optur

Spiltips

Resultater 

Superliga

Mere Superliga

Fokus