• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Oliver Okstrøm

FCM nomineret til international pris: Overrækkes på Camp Nou

Foto: Getty Images

FC Midtjyllands projekt ”Tab og Vind” er nomineret til EFDN’s More than Football Award 2019.

Af Oliver Okstrøm

De danske vicemestre fra FC Midtjyllands ”Tab og Vind”-kampagne, som er søsat af klubbens FCM Samfund-afdeling er blevet nomineret til en More than Football-pris ved den kommende konference for EFDN (European Football for Development Network).

Den kommer til at foregå på Camp Nou i Barcelona 19. og 20. november, og her er "Tab og Vind" altså blandt de ti nominerede skriver FC Midtjylland på klubbens officielle hjemmeside.

Projektet er et vægttabsprogram for både mænd og kvinder, men det handler også om andet end bare at tabe sig. Det handler også om social inklusion, og FC Midtjylland har arbejdet sammen med de 136 samarbejdsklubber, klubben har om sagen, hvor der har været 5000 frivillige med inde over i 10 forskellige byer.

Hvert hold har været med 20-30, hvor man har haft forskellige træningssessioner og samlinger om kost.

I beskrivelsen fra EFDN bliver der peget på, at FCM har stærke værdier som klub, og at den mener, at sport kan samle folk på tværs af kulture, sprog og social status. Derudover har de været gode til at løfte folk til at nå deres mål i livet.

De øvrige nomierede til prisen er Werder Bremen, den skotske liga samlet, Shakhtar Donetsk, Rangers, Montrose, Ludogorets,  Juventus, Chelsea og Apollon Limassol, og dermed er der tale om et ganske hårdt felt, som midtjyderne er oppe mod.

Superliga

Mere Superliga

Fokus

Optakt: FC København - AGF

FC København og AGF skal ud i en direkte kamp om andenpladsen i Superligaen. Århusianerne kan gå forbi Ståle Solbakkens mandskab med en sejr.