• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Oliver Okstrøm

FCM-spillere grinte af nattechikane

En række store batterier blev sat i gang af tre omgange ved det hotel, hvor FC Midtjylland boede forud for pokalfinalen. Det tog midtjyderne dog med et smil.

Af Oliver Okstrøm

FC Midtjylland vandt fredag klubbens første pokaltriumf, da de for femte gange i klubbens snart 20 årige historie var i finalen. Denne gang blev det til en sejr i straffesparkskonkurrence efter 1-1 i ordinær- og forlænget spilletid over Brøndby.

Optakten til finalen var dog lidt speciel, da midtjyderne oplevede, at nogle personer satte gang i fyrværkeri ved det hotel, som FC Midtjylland boede på forud for finalen i Parken. Det havde dog ikke den ønskede effekt.

Det fortæller FCM-cheftræner Kenneth Andersen i et interview med klubbens officielle hjemmeside.

- Spillerne grinede bare af det, da de kom ned til morgenmaden på finaledagen, og jeg tror egentlig, at det generede flere af hotellets ældre gæster mere. De var vist ikke så vilde med at blive vækket på den måde, lyder det fra Kenneth Andersen.

Derudover kunne han glæde sig over den støtte, som de 10.000 medrejsende fans leverede i kampen, ligesom han nu har prøvet at vinde i Parken efter to nederlag til FCK i løbet af sin første halvsæson som cheftræner for FCM's førstehold.

- Det er tungt at traske ud fra Parken som taber, men når man vinder, er det sateme sjovt, fortæller Kenneth Andersen.

FC Midtjylland kan se frem til endnu en tur over Storebælt mandag, hvor de igen skal møde Brøndby. Denne gang på Brøndby Stadion.

Superliga

Mere Superliga

Fokus

Optakt: AaB - Esbjerg fB

To målfattige mandskaber mødes i Aalborg søndag eftermiddag, så det ligner alt andet end en målfest. Men alligevel kan det godt blive en intens og spændende match.