• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Oliver Okstrøm

FCM's fysiske træner: Vi skulle vænne dem til at spille fodbold igen

Foto: Getty Images

I FC Midtjylland fastslår klubbens fysiske træner Christian Clarup, at holdet er i god fysisk form. Men han minder om, at der altid er nogle, som man synes skal arbejde på deres fysiske form, når man kommer tilbage efter sommerpausen.

Af Oliver Okstrøm

FC Midtjylland og EfB åbner fredag aften Superligaen, når sidste sæsons nummer to og tre tørner sammen. Forinden har midtjyderne blandt andet været på en træningslejr i Polen, og ifølge FCM's fysiske træner Christian Clarup, så er det gået godt.

Det fortæller han i et interview på klubbens officielle hjemmeside, hvor han først kommer ind på de første dage, hvor holdet gik i et stykke tid uden at spille testkampe.

- Der er selvfølgelig altid nogle - uden at pege fingre - som man synes skal arbejde mere på deres fysiske form. Det har vi fået gjort her i opstarten, siger han og fortsætter:

- Det vigtigste er at få dem vænnet til at spille fodbold igen. Selvom de har løbet og styrketrænet, så har de måske ikke haft så meget retningsskifte og spark til en bold, så det skal deres muskulatur vænne sig til. Det er derfor, vi først lægger kampe ind efter ti dage, så de er fuldstændig vænnet til fodbolddelen, lyder det fra Christian Clarup.

Derudover fortæller klubbens fysiske træner, at man i opstarten har lagt mere styrketræning og løb ind end man normalt ville gøre midt i sæsonen.

- Vi loader dem mere, fordi det er ikke så vigtigt, at de er 100 procent friske til en testkamp, men når vi spiller turneringskampe, så skal de selvfølgelig være det, så der forbereder vi bare træningsugen efter kampene, fortæller Clarup.

Endelig peger han på, at holdet fra et fysisk perspektiv er godt med, og at det er en stor fordel, at stort set alle spillere har kunne være med til alle træningspas i løbet af opstarten.

Kampen mellem FC Midtjylland og EfB spilles fredag klokken 19, og den sendes direkte på TV3 Sport.

Superliga

Mere Superliga

Fokus