Superliga Ole Hoffskov

FCN-talent: Vi har været en øjenåbner for danske klubber

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

FC Nordsjælland har inspireret andre danske klubber til at satse på unge talenter, lyder det fra Oliver Villadsen.

Af Ole Hoffskov

FC Nordsjælland har ét af de yngste mandskaber i hele Europa, og hver eneste sæson spytter klubbens akademier i Farum og Ghana talenter ud til Superliga-klubbens førstehold. 

Ét af dem er Oliver Villadsen, der overtog Karlo Bartolecs plads i FC Nordsjælland, da kroaten blev solgt til FC København forud for denne sæson. Den 18-årige forsvarsspiller har foreløbig spillet fire Superliga-kampe i denne sæson.

Læs også:FCN-træner om komet: Har ikke set dansker med større potentiale siden Laudrup

Oliver Villadsen er meget begejstret for FC Nordsjælland-modellen, og han mærker, at Farum-klubben har inspireret konkurrenterne.

- Jeg noterer, at flere klubber i Danmark i øjeblikket benytter unge spillere. Brøndby er et eksempel. Normalt bruger de ikke unge spillere, men et par af mine gode venner, Morten Frendrup og Anis Ben Slimane, starter nu inde hver gang, siger Oliver Villadsen i et stort interview med medium.com og tilføjer:

Læs også:Corona-krise: FCN risikerer kæmpekrise uden transfer-millioner

- Jeg tror, at FC Nordsjælland har været en øjenåbner for danske klubber. De kan se, at det stadig er muligt, selv om man bruger unge spillere. Det er også en del af strategien, at når man bruger spillere i 17-års alderen, kan man sælge dem, når de er 22-23 år og tjene på det.

FC Nordsjælland er på femtepladsen i Superligaen. 

Læs også:FCN-profil: Vi er ikke hævet over andre i samfundet

Læs også:Ingen adgang til omklædningsrum: Pausesnak skal foregå udendørs

Læs også:Opgørelse: FCK er bedst til at score først og vinde - FCN er værst