• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Ole Hoffskov

Her er FCK's corona-plan: Bolden må ikke røres med hænderne

Foto: Lars Rønbøg / Getty Images

FC København-spillerne vender for en periode tilbage til klubbens træningsanlæg.

Af Ole Hoffskov

Der er krise i Danmark, men hverdagen skal fortsætte så godt, som den nu kan, og nu har FC København en plan klar for, hvordan den skal forløbe for klubbens spillere, som ikke er blandt de hjemsendte medarbejdere i den danske mesterklub.

Siden opgøret på udebane mod Istanbul Basaksehir den 12. marts har FCK-spillerne ikke haft en eneste holdtræning, fordi man følger myndighedernes opfordringer om at holde afstand og blive hjemme så vidt, det er muligt.

FC Københavns spillertrup har indtil videre mødtes i små grupper rundt om i hovedstadens mange parker, men det gør man ikke længere, da forårssolen lokker mange københavnere ud i netop disse parker. Derfor tages klubbens træningsanlæg på Frederiksberg - kaldet Nummer 10 - igen i brug i en periode.

Her er FC Københavns træningsplan:

- Spillerne mødes som hidtil i små grupper á ca. 5 personer hver anden dag

- Til hver gruppe er der fortsat tilknyttet 1-2 fra den sportslige stab

- Spillerne kører individuelt til de indhegnede baner på Nummer 10

- Spillerne klæder om hjemmefra og tage direkte hjem bagefter

- Enkelte spillere kører desuden helt individuelle forløb, hvis nødvendigt

- Spillerne får individuelle træningsplaner, som de kan gennemføre derhjemme eller udendørs

- Hvis der er bold med i øvelserne, bliver den ikke berørt med hænderne
 
- Spillerne har personlige drikkedunke mv.

- Der er ingen øvelser, hvor der er risiko for at spillerne kommer i nærheden af hinanden i minimum 2 meters radius.

- Vi anser behandling og rehabilitering af skadede spillere som en vigtig opgave, som vi fortsat skal udføre på træningsanlægget, hvor de specifikke ressourcer er til rådighed (specielle træningsmaskiner, lægeudstyr mv.).

- Der bliver lavet madbokse, som spillerne får med hjem, så der er ingen fællesspisning

- Der er adgang til toilet, som desinficeres efter brug af rengøringspersonale

Superliga

Mere Superliga

Fokus