2016-02-16 11:46

Hobro IK fik sidste år T-licens, og nu har klubben ansat en talentchef, så der udvikles unge talenter i klubben og i næromårdet.

Superliga-klubben Hobro IK har ansat en talentchef, der fremover skal være med til at udvikle talenter i klubben og i samarbejdsklubberne, så Hobro får spillere til førsteholdet fra egen ungdomsafdeling.

Valget er faldet på Claus Stenum Jensen, der sidste årkom til klubben fra Randers Freja og har T+-licens. Hobro har nu gjort ham til talentchef, og han skal altså være med til at sikre en god og positiv udvikling for klubbens potentielle førsteholdsspillere.

- Vi vil videreføre det store arbejde, der hidtil er blevet lavet omkring talentarbejdet, og så skal vi fortsat udvikle os. Med det budget vi råder over i øjeblikket, tror jeg vi i løbet af et par år får en B-licens. Det afhænger meget af, hvordan det går klubbens førstehold, da Superliga-holdet skal være en slags lokomotiv for talentudviklingen, siger Claus Stenum Jensen i en pressemeddelelse.

A-licens er den højeste licens, klubberne kan have, mens der altså også er B-licens. T-licensen retter sig mod træning af unge fra 13 til 15 år.

Licenser uddeles blandt andet for at kunne matche de bedste unge talenter mod hinanden i U/17- og U/19-ligaerne - er man A-licens-klub, spiller man i de bedste rækker i U/17 og U/19, mens B-licens-klubberne oftest spiller en række under.

SENESTE NYT...
OP | NED

SUPERLIGA-VIDEO