• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Anders Dehn

Horsens-direktør om ingen Brøndby-fans: Hvorfor skal det gå ud over os?

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

Hos AC Horsens mener de, at det går ud over dem, at Brøndby IF ikke må medbringe tilskuere til søndagens afgørende kamp. Direktøren er sikker på, at de kunne have skabt en fodboldfest.

Af Anders Dehn

Der er ikke nogen tvivl om, at de i Brøndby IF er trætte af, at klubbens fans ikke kan komme ind til søndagens afgørende kamp i Horsens. Men værterne er dog også kede af, at de ikke får besøg fra den københavnske vestegn.

Dels ville der givetvis have været flere hundrede ekstra betalende gæster, dels ville det have skabt en anden kulisse, end de 5-6000 Horsens-fans skaber alene, dels har AC Horsens måttet sætte ekstra kræfter ind på at holde eventuelle Brøndby-fans væk.

Læs også: Brøndby-stopper ærgrer sig over manglende fans: De betyder meget for os

- Der skal ikke herske tvivl om, at vi er stærke modstandere af det, der skete til kampen i maj med uro blandt Brøndby-tilhængerne, men jeg er uforstående over for, at det er os, der ender med at skulle mærke konsekvensen og skal håndtere straffen ved at bruge kræfter på at holde Brøndby-fansene væk. Jeg er sikker på, at vi kunne have haft en fodboldfest på søndag også med Brøndby-tilskuere på stadion, siger Kristian Nielsen, der er administrerende direktør i klubben, til Horsens Folkeblad.

Både Brøndbys sikkerhedschef og fanklub har opfordret klubbens tilhængere til at blive helt væk fra Horsens søndag eftermiddag. De bliver alligevel afvist i døren, hvis de bliver opdaget. Horsens får blandt andet hjælp fra Brøndbys egne vagter til at spotte folk, der prøver at trodse forbuddet.

Læs også: Brøndbys sikkerhedschef opfordrer: Bliv hjemme fra Horsens

- Der vil ikke være et sektioneret udebaneafsnit til kampen, og der vil være ekstra visitationszoner, hvor Brøndbys fans vil blive afvist. Det er ikke tilladt at bære synlige kendetegn til støtte for Brøndby som for eksempel trøjer, halstørklæder, flag, kasketter eller lignende på stadion den dag, og vi vil gerne henstille til, at Brøndbys fans slet ikke køber billet til kampen, sagde Kristian Nielsen forleden om sikkerhedsopbuddet.

Der er kickoff til Horsens-Brøndby, ligesom der er til alle Superliga-kampe på søndag, klokken 17.

---------------------------

Se FC København vs. Piast Gliwice i Europa League-jagt på Dplay med specialtilbud til Tipsbladets læsere. SE MERE HER.

Superliga

Mere Superliga

Fokus