2016-03-29 09:07
Foto: Jens Dresling/Polfoto

Jan Bech Andersen beklager den store uro, der nu fører til han tilbagetrædelse men slår fast, at arbejdet i Brøndby IF fortsætter ufortrødent.

Jan Bech Andersen går som formand i Brøndby IF. Dette har storinvestoren netop meddelt via Brøndbys hjemmeside. 

Årsagen skal findes som direkte følge af den enorme fokus, der kom på formanden i forbindelse med Thomas Franks opsigelse som træner tidligere på måneden. Opsigelse kom efter, at det blev afsløret, at Jan Bech Andersen på et Brøndby-fan-debat-fora på en falsk profil af flere omgange havde skrevet nedladende og stærkt kritisable ord om blandt andet Thomas Frank. 

Men selv om Jan Bech Andersen vælger at træde tilbage som formand, stopper han ikke sit store økonomiske engagement i klubben. Han vil forsætte som storinvestor og blive ved med at bakke klubben op.

- Som såvel en aktionær, der gerne vil se sin investering vokse, og som passioneret fan, der følger Brøndby IF i tykt og tyndt, så har jeg alle dage haft meninger om det, der sker i klubben. Det tror jeg, at mange fans og aktionærer vil kunne genkende i sig selv. I mit tilfælde har jeg selvfølgelig trådt ved siden af ved at kommunikere nogle af disse meninger offentligt, og det har jeg undskyldt uforbeholdent for, men jeg vil gerne understrege, at meninger og at stille spørgsmålstegn er én ting, mens konkrete handlinger og beslutninger er noget andet. I Brøndby IF har den daglige kommercielle og sportslige ledelse altid det sidste ord i den daglige drift, men mine handlinger må aldrig, skal aldrig og bør aldrig så tvivl om dette faktum for nogen. Jeg ønsker ikke, at der skal være et sandkorn af tvivl om dette, og derfor genopstiller jeg ikke til bestyrelsen. For ingen må være i tvivl om, at beslutningskompetencen altid har ligget og fortsat vil ligge hos den daglige ledelse, hvad enten det er den administrerende direktør, sportsdirektøren eller cheftræneren. Det er dem, der driver klubben, køber og sælger vores spillere og sætter holdet hver søndag, lyder det fra den afgående formand. 

 
- Når vi kigger fremad, skal vi i årene, der kommer, arbejde videre i fællesskab på at skabe et bæredygtigt Brøndby IF. Det kræver, at vi alle sammen i endnu højere grad skal agere med tålmodighed og med rettidig omhu. Vi har i de senere år desværre ikke fået nok ud af det spillerbudget, vi har haft til rådighed, men vi er i dag på rette vej, og det seneste transfervindue tegner et godt billede af, hvordan vi skaber et bæredygtigt Brøndby IF. I et mere bæredygtigt Brøndby IF bliver de økonomiske armbevægelser nemlig alt andet lige mere realistiske, og vi skal derfor blive endnu dygtigere til at vælge de spillere, som skal repræsentere Brøndby IF på øverste niveau, både når det gælder egne talenter, som vi giver chancen, og de spillere vi skal have ind udefra, som skal løfte os i mål. Og ja, der vil være tider, hvor det virker som om, at vi tager et skridt tilbage, men der vil også være tidspunkter, hvor vi springer to skridt fremad. Sådan er fodbold, på godt og ondt, og den rejse ser jeg frem til, som hovedaktionær og ikke mindst som fan, at være en del af. 
 
- Og når vi taler om fremtiden, så ønsker jeg at slå fast for alle, at klubbens fundament er stærkere end længe. Vi er i dag en klub, hvor direktionen, medarbejderne og de frivillige arbejder uforligneligt sammen. Alle vil det bedste for klubben, og alle trækker i samme retning, og der er et fællesskab på tværs af klubben, som er stærkere end nogensinde før. Så når snakken nogen steder de sidste par uger har gået om uro i klubben, har det intet med klubbens dagligdag at gøre. Klubben fortjener, at der er fokus på det store arbejde, som medarbejderne og de frivillige laver dag efter dag. Da vi samtidig har en stærk bestyrelse, som i de seneste to år har arbejdet tæt sammen mod fælles mål, og en ny direktion, som forstår at kombinere både de økonomiske og sportslige aspekter, så ser jeg en klub, som har et stærkt fundament for fremtiden. Og fremtiden er netop det, bestyrelsen og direktionen arbejder på i disse uger i form af en ny strategi. Som meldt ud tidligere vil bestyrelsen og direktionen senest i forbindelse med generalforsamlingen præsentere klubbens nye, strategiske fokus. En strategi, som har én ting for øje: Et bæredygtigt Brøndby IF.
 
- Til sidst vil jeg gerne sige tak. Jeg trådte ved siden af og har taget konsekvensen deraf, for ingen skal kunne sætte spørgsmålstegn ved, hvordan denne klub ledes. Jeg vil gerne takke for den støtte og de mange ærlige tilkendegivelser, klubben og jeg har modtaget fra fans, samarbejdspartnere og interessenter i de seneste par uger. Man kan kun være stolt og taknemmelig over at være en del af en klub, hvor fællesskabet er så stærkt, som det er i Brøndby. Tusind tak.

Der er generalforsamling i Brøndby IF 13. april, hvor det nuværende bestyrelsesmedlem Jesper Møller er indstillet som ny formand. 

 

SENESTE NYT...
OP | NED

AFSTEMNING

Hvor god er Christian Eriksen lige nu?

SUPERLIGA-VIDEO