• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga plbold.dk

Juve-præsident indrømmer: Vi har overvejet Guardiola

Foto: Getty Images

Andrea Agnelli siger, det ville være forræderi ikke at overveje at udnævne Pep Guardiola til ny Juventus-træner.

Af plbold.dk

Juventus er glade for at have Maurizio Sarri som træner, men klubbens præsident, Andrea Agnelli, taler alligevel helt åbenhjertet om, at de italienske mestre har overvejet at tilbyde Pep Guardiola trænerjobbet.

- Det ville være forræderisk at sige, at vi ikke har overvejet Guardiola, men man bliver nødt til at evaluere øjeblikket. Som det er med alle professionelle mennesker, er det svært at skifte, når man er glad, hvor man er, fortæller Juventus-præsidenten til italienske Radio24.

Citatet skal formentligt forstås som en reference til Pep Guardiolas seneste udtalelser om, at han er glad i Manchester City og ikke planlægger at forlade klubben før sit kontraktudløb i 2021.

- Jeg er lykkelig. Når jeg skifter klub, er det altid fordi, jeg føler, at jeg kunne være lykkeligere et andet sted. Det er den eneste grund, er Guardiola senest citeret for at sige, samtidigt med at han faktisk åbnede op for muligheden for at forlænge sin kontrakt med de forsvarende engelske mestre - trods klubbens mulige karantæne fra Champions League.

-----
Få 100 stærke spilforslag fra oddsavisen.dk for 29,- kr/md - brug koden Tip2020