Kontraktfri målmand træner med i AGF

Efter afskeden med Viborg FF holder Mikkel Andersen formen ved lige i AGF.



Viborg FF og målmand Mikkel Andersen valgte kort inden afslutningen på denne sæson at gå hver til sit efter to års samarbejde.

Kontrakten med Viborg FF udløb denne sommer, og det var ikke planen at forlænge samarbejdet, da Mikkel Andersen har en ambition om at spille flere kampe, end han gjorde i Viborg.

Den 34-årige keeper har fortsat mod på meget mere fodbold, hvilket han også slog fast, da han forlod Viborg, og derfor holder han lige nu formen ved lige i AGF.

Det bekræfter han i en besked til Tipsbladet.

– Som det er nu, har jeg trænet med siden mandag. Og så tager jeg en dag af gangen, lyder det fra Mikkel Andersen.

AGF er faktisk i en situation, hvor Jesper Hansen er deres eneste keeper i førsteholdstruppen, da Per Kristian Bråtveit har forladt klubben. Derfor er det også et erklæret mål for AGF at hente en ny keeper.

Det fortalte Stig Inge Bjørnebye til Tipsbladet og den øvrige skrevne presse tidligere på ugen.

– Vi kigger efter en målmand og en venstre midtstopper. Det er blevet en prioritet i kraft af Bissecks situation. Men jeg kan også være kedelig og sige, at vi måske kigger på 11 positioner, fordi vi jo hele tiden holder øje, fastslår sportschefen, der ikke vil ud med, om han leder efter en ny førstekeeper eller en substitut for veteranen Jesper Hansen:

– Når vi skal hente en ny målmand, så henter vi den bedste, vi kan finde, og så må det være konkurrencen, som afgør, hvem der skal spille.

AGF forlængede kort før afslutningen på sidste sæson aftalen med Jesper Hansen, så den løber frem til sommeren 2024. Tiden må vise, om Mikkel Andersen bliver hans makker i AGF.

Mikkel Andersen har en fortid i AB, inden han i en ung alder drog til England, hvor han var forbi flere forskellige klubber. I 2015 vendte han hjem til Danmark og FC Midtjylland, og foruden et kort ophold i norske Brann i 2021 har han lige siden tilbragt karrieren på dansk jord.

Det blev til ti kampe for Viborg FF, hvor han stod i skyggen af Lucas Lund Pedersen..





► LIVE

LIVE: Dolberg opereret efter grim skade

Begræder trist Kasper Dolberg-nyhed

Ny GFH-mand i Brøndbys bestyrelse

Dansk landsholdsspiller har guldmedalje til salg

Afsløring: FC København sælger Abdul Daramy

Revser ‘ubegribelig’ dommerpåsætning i SL-topkamp

Medie spekulerer: Zorniger i legendarisk comeback?



INTERVIEW ►

Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’

Her er Kasper Hjulmands nye job

‘Kæmpe smerte’ for Rodrigo Huescas

AGF-spiller har fået ‘direkte’ besked

Drama i Real Madrid: ‘Han er et håbløst tilfælde’ 

Ramaj: ‘Ikke for at lyde arrogant, men…’



EKSKLUSIVT ►

Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø

Kasper Hjulmand kan forlade job med én dags varsel

Afsløring: Aksum afløser fyret Kamper i Kolding IF

AGF vil have mangemillionær på toppost

Her er Danmarks skræk- og ønskelodtrækning

FCK-profil lå på stranden – så ringede landstræner

FCK har tilbagekøbsklausul: Åben for retur

Ronaldo undskylder for drama i København

Disney præsenterer europæiske tv-profiler



TRANSFER ►

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Johan Larsson med ‘kærlighedsbrev’ om FCK-kending

Så mange millioner er Kasper Høgh værd

FCM-boss: Det ændrede alt for Dario Osorio

Bruun hylder dansker: ‘Fremtiden tilhører ham’

Tjente millioner på FCK-kamp

Superliga-komet: ‘Jeg er sulten efter det’

Transferguru er tilbage – og nu er det gratis!

FC København-spiller vender hjem med nul minutter

Tidligere FCN-profil: ‘Kun FCK aktuel i Danmark’

Kæmpe medie fremhæver Marvin Nasnas

Ekspert: Dansk ulykkesfugl kan blive solgt