• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Nicklas Grodt Degn

Kulturbærer tilbage i SønderjyskE: Jeg er den samme, men med et ekstra lag

Foto: Jan Christensen/Getty Images

Pierre Kanstrup er tilbage i SønderjyskE, hvor den tidligere anfører har troen på, at han kan være med til at vende situationen i bunden af Superligaen. Han fortæller desuden, at andre klubber var i spil inden valget faldt på SønderjyskE.

Af Nicklas Grodt Degn

Mandag formiddag var SønderjyskE-truppen samlet for første gang i 2020, og det var med et velkendt ansigt tilbage i træningsdragten.

Kort inden nytår offentliggjorde SønderjyskE, at de hentede klubbens tidligere anfører Pierre Kanstrup hjem efter to et halvt år i Aarhus, Tyrkiet og Norge. Da han forlod SønderjyskE for AGF i 2017 lå sønderjyderne i en noget bedre position end den nuværende i bunden af Superligaen.

- For mig handler det først og fremmest om klubben. Selvfølgelig er det lidt problematisk ligge nede i bunden med tre nedrykkere, men jeg kender SønderjyskE, og det er en klub med dyder, som jeg værdsætter. Hårdt arbejde blandt andet. Det, tror jeg, vi kan vende det her med. Ellers var jeg ikke taget hertil. Jeg var ikke taget hertil, hvis jeg vidste, at jeg skulle spille 1. division næste sæson. Jeg er taget hertil med troen på, at vi kan vende det, og gerne så hurtigt som muligt. Det ønsker alle. Jeg kan mærke, at folk er sultne, og det er jeg sindssygt glad for. Det er klubben, jeg kender, og det er her, jeg føler mig hjemme, siger Pierre Kanstrup efter årets første træning til Tipsbladet.dk.

Han forstærker et forsvar, der på papiret er bredt med navne som Kees Luijckx, Patrick Banggaard og Stefan Gartenmann, samt Marc Pedersen langtidsskadet, men også et forsvar, der lukkede mange mål ind mod slutningen af efteråret.

- Jeg skal bidrage med det, jeg kan. Jeg kender klubbens dyder, og jeg har også været med til at kæmpe om overlevelse. Jeg har noget erfaring, og det håber jeg, at jeg kan bidrage med. Og så ved jeg stadig, at jeg er en fin fodboldspiller. Jeg leverer det bedste, jeg kan, siger Pierre Kanstrup.

Ar på sjælen og gode tider
Den 30-årige stopper har brugt det seneste år på karrierens første udlandseventyr. Først et til tider kaotisk ophold i tyrkiske Erzurumspor og siden et papiret vellykket ophold i norske Vålerenga, hvor han var fast mand.

- Jeg har taget masser med mig. Det er to og et halvt år siden, jeg forlod SønderjyskE. Jeg har været ude at få en masse ar på sjælen, men også en masse gode tider. Det hele summerer op i den fodboldspiller og det menneske, jeg er blevet til i dag. Det er den samme Pierre, men med et ekstra lag på, siger Pierre Kanstrup.

Han havde andre klubber på bedding, men vil ikke afsløre, hvem der er tale om.

- Nej, det er irrelevant, for det er SønderjyskE, jeg gerne vil spille i, slutter Kanstrup.

Pierre Kanstrup kom første gang til SønderjyskE fra FC Fredericia i januar 2014, og tilbragte efterfølgende tre et halvt år i klubben.

---------------------------

Se OB - FC Nordsjælland og Randers - AGF i weekendens Superliga på Dplay med specialtilbud til Tipsbladets læsere. SE MERE HER.

Superliga

Mere Superliga

Fokus