Ung OB'er får ikke forlænget sin kontrakt
2016-03-07 19:27

OB's talentchef Uffe Pedersen stopper i Ådalen d. 30. juni i år.

Uffe Pedersen har længe været en del af OB. Både som aktiv spiller og sidenhen som talentchef i klubben. Men nu er det slut. 

30. juni i år stopper Uffe Pedersen nemlig i klubben. Det bekræfter OB på klubbens officielle hjemmeside. 

- i har kæmpe respekt for det arbejde, Uffe Pedersen har gjort for OB i en meget lang årrække. Som aktiv var han en del af klubbens mesterhold i både 1977 og 1982, og siden har han i flere omgange som både cheftræner, assistenttræner og som talentchef ydet et stort bidrag og en enorm indsats. Han har altid været parat til at træde til, hvis der har været brug for ham, og han har altid sat klubbens behov højest, fortæller sportsdirektør Jesper Hansen til ob.dk. 

- I de seneste år har han sikret, at OB er kommet ind i en god udvikling i forhold til at skabe gode udviklingsmuligheder for såvel klubben som for klubbens enkelte talenter. Fra sommer gennemfører vi en række ændringer i vores set-up omkring talentudviklingen, og den måde vi griber tingene an på. Her har Uffe vurderet, at det var det rigtige tidspunkt at give ansvaret videre, og det respekterer vi naturligvis, lyder det. 

Uffe Pedersen kigger tilbage på mange gode år. 

- Jeg har haft mange gode år i OB, og det gælder både årene som cheftræner, som assistent for Roald Poulsen i 1989 og som talentansvarlig. Jeg har nydt at arbejde med de mange unge talentfulde trænere og spillere i klubben, og de har fyldt meget i min hverdag. Samtidig har det været spændende som uddannelsesansvarlig i klubben at være en del af det fantastiske samarbejde, der har været med Odense Kommunes uddannelsesinstitutioner, og det håber jeg vil fortsætte til glæde for både skoler, talenter og sportsklubber, fortæller Uffe Pedersen.

 
SENESTE NYT...
OP | NED

SUPERLIGA-VIDEO