• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Benjamin Lillelund

Lungi forlænger med Esbjerg

Jacob Lungi Sørensen og Esbjerg fB er blevet enige om at forlænge samarbejdet, så det nu gælder til udgangen af 2021.

Af Benjamin Lillelund

For to år siden fik Jacob Lungi Sørensen debut for Esbjerg fB, og siden da har han bidt sig fast i startopstillingen. Nu har den 20-årige spiller sat sin underskrift på en ny kontrakt hos det vestjyske hold.

Således er de to parter blevet enige om en kontraktforlængelse, så de to parter nu har papirer på hinanden til nytår 2021.

– Jeg er utrolig glad for at få min fremtid på plads hos EfB. Jeg trives her, og jeg synes jeg er inde i en god udvikling, så for mig var det et helt naturligt valgt, at forlænge min aftale. Jeg har mine rødder i Esbjerg, så det gør det hele ekstra specielt, siger Lungi om kontraktforlængelsen til klubbens hjemmeside.

Også på ledelsesgangen er der tilfreds at spore over at kunne holde fast i et af klubbens store talenter.

– Vi er selvfølgelig glade for, at vi allerede på nuværende tidspunkt kan langtidssikre en så talentfuld spiller som Jacob. Han har et stort potentiale, og har vist en rigtig god udvikling i sin tid her i klubben. Han er en af vores egne udviklede spillere, og endnu en prototype på det vi ønsker, at stile efter i EfB, nemlig kontinuerlig udvikling af unge talenter, siger Brian Knudsen, administrerende direktør.

Jacob Lungi Sørensen var fredag aften med til at vinde 2-0 over OB.

Superliga

Mere Superliga

Fokus