• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Mikkel Sloth

Lyngbys ejere vil byde på stadionrenovering

Renoveringen af Lyngby Stadion sendes i udbud af kommunen, og her vil klubbens ejere, Friends of Lyngby, selv byde ind

Af Mikkel Sloth

En tilbagevenden til Superligaen er ikke det eneste, de kan se frem til i Lyngby Boldklub. De kan også glæde sig til en renovering af klubbens stadion, som Lyngby-Taarbæk Kommune har sat i udbud.

Her håber klubbens ejere, Friends of Lyngby, at kunne vinde udbuddet. Det fortæller de på klubbens hjemmeside.

- Ejergruppen bag Lyngby Boldklub, Friends of Lyngby, er som tidligere nævnt glade for, at Lyngby-Taarbæk Kommune har taget initiativ til udbuddet omkring Lyngby Stadion, der blandt andet indebærer en større renovation af stadionfaciliteterne.

Helt konkret vil Friends of Lyngby stifte et nyt byggeselskab, skal skal byde på renoveringen. Ejergruppen tæller blandt andre entreprenører og byggefolk, hvilket de håber vil gavne buddet. Derudover er også den nuværende FC København-spiller Andreas Bjelland en del af Friends of Lyngby.

Friends of Lyngby var en samling af investorer, som trådte til da klubben i 2018 var tæt på at gå konkurs. Nu håber de altså også at få indflydelse på, hvordan klubbens stadion, der blev indviet i 1949, skal se ud fremover.

Superliga

Optakt: AGF - Silkeborg IF

AGF har tidligere haft en tendens til at sætte hold, der er dårligt kørende, i gang. Men gentager det sig søndag efte...

Mere Superliga

Fokus