• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Ole Hoffskov

Målmand forlader Brøndby IF: Skifter til HB Køge

Målmand forlader Brøndby IF: Skifter til HB Køge
Foto: HB Køge

Brøndbys tredjemålmand Casper Hauervig skifter til HB Køge fra den kommende sæson.

Af Ole Hoffskov

Brøndby IF har allerede taget afsked med klubbens andenmålmand Benjamin Bellot, og nu forlader også tredjevalget Casper Hauervig den københavnske vestegn. Han skifter til HB Køge, hvor han skal afløse en anden tidligere Brøndby-målmand Andreas Hansen, der skifter til AaB.

20-årige Hauervig har fået ophævet sin kontrakt med Brøndby IF og underskrevet en tre-årig aftale med HB Køge.

- Casper har været et talent i lang tid, og nu skal han have lov til at folde det talent ud. Der er er stykke til spilletid på førsteholdet her i klubben for Casper, så derfor vil vi ikke stå i vejen for den mulighed, der har åbnet sig i HB Køge, siger sportsdirektør Ebbe Sand til klubbens hjemmeisde og tilføjer:

- Vi siger farvel til et målmands-talent, der har knoklet hver dag til træning og været et vellidt ansigt i truppen. Nu skal han så ud og vise, at han kan bruge alt det, han har lært i sin tid i Brøndby IF, og vi ønsker ham al held og lykke.

Målmanden ser frem til at trække i HB Køge-trøjen.

- Jeg har været i Brøndby IF siden jeg var 11 år og er Brøndby-fan, men som målmand vil man gerne spille kampe på højest mulige niveau og mærke, at der er noget på spil. Det skridt er jeg klar til at tage, og derfor var det ikke svært at tage beslutningen om at skifte til HB Køge, da muligheden bød sig, siger Casper Hauervig.

Casper Hauervig har aldrig fået debut for Brøndby IF. 

Superliga

Mere Superliga

Fokus