• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Mikkel Sloth

Mads Justesen fortsætter i Hobro - men ikke på banen

Klublegenden Mads Justesen fortsætter efter sit karrierestop i hjerteklubben Hobro. Her vil han blive ansat som klubbens nye salgschef

Af Mikkel Sloth

En lang kærlighedshistorie får ikke alligevel den ventede afslutning. Hobros anfører Mads Justesen havde på forhånd meldt ud, at han efter 14 år i klubben ville lægge støvlerne på hylden efter denne sæson. Men nu har Hobro forud for dagens kamp mod Silkeborg offentliggjort på sin hjemmeside, at klubkoryfæet fortsætter i en stilling som salgschef, når tiden som professionel fodboldspiller slutter.

Det er noget, som man er rigtig godt tilfreds med, fortæller Hobros bestyrelsesformand Lars Kühnel.

- Vi er rigtig glade for, at vi kan præsentere Mads Justesen som klubbens nye salgschef. Mads har været en frontfigur for klubben gennem mange år og har den vej igennem opbygget mange stærke og positive relationer, som er vigtige at have, når man arbejder med salg. 

Hovedpersonen selv ser også meget frem til sin nye rolle, som giver den 35-årige forsvarsveteran mulighed for at fortsætte indenfor fodboldens verden.

- Jeg er både glad og stolt over, at jeg også kan bruges i klubben uden for kridtstregerne. For mig handler livet om at udfordre sig selv, og det her en udfordring, jeg virkelig glæder mig til at prøve kræfter med, siger Mads Justesen. Jeg har valgt, at jeg vil fortsætte indenfor fodboldverdenen efter spillerkarrieren, og jeg er meget glad for, at jeg fortsat skal være i Hobro IK efter denne sæson.

Karrieren er dog stadig ikke slut for Mads Justesen, der stadig har flere kampe tilbage i denne sæson med Hobro, der skal forsøge at sikre sig endnu en sæson i Superligaen. Og klubbens fans skal ikke frygte, at den kommende salgschef allerede nu har tankerne på tiden efter karrierestoppet.

- Lige nu fokuserer jeg fuldt ud på at spille fodbold og sikre, at Hobro IK også spiller i Alka Superligaen i næste sæson. Salgsarbejdet starter først efter sæsonen.

Mads Justesen har spillet i Hobro siden 2004, og har været med til at føre klubben fra Danmarksserien til Superligaen. I den tid er det blevet til mere end 300 kampe og 32 mål for nordjyderne.


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer – find dit rejsetilbud her.

Superliga

Mere Superliga

Fokus