• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga plbold.dk

Manchester United overvejer at udleje talentfuld trio

Foto: Getty Images

Manchester United overvejer at udleje tre af klubbens unge stortalenter.

Af plbold.dk

Ole Gunnar Solskjær besluttede sig for at beholde Tahith Chong, Angel Gomes og James Garner i førsteholdstruppen denne sommer, men Manchester United overvejer nu at udleje de tre stortalenter til januar.

Det fortæller klubbens ansvarlige for akademispillernes præstationer,  Les Parry, til Manchester Uniteds egen hjemmeside.

- Gomes, Chong og Garner kunne være blevet udlejet, men Solskjær besluttede sig for at beholde dem.  Derfor kommer der med garanti også til at blive truffet en beslutning om eventuelle lejeaftaler for de tre til januar, fortæller Parry.

Det kan dog sagtens ende med, at Solskjær vælger at beholde trioen.  Nordmandens trup er papirstynd på en række positioner, og særligt Chong og Gomes har allerede fået noget spilletid denne sæson.

- En del unge spillere har fået spilletid for førsteholdet på grund af omstændigheder, de ikke selv havde kontrol over.  De har fået en mulighed, og de har taget chancen, så nu er en række af de unge spillere faste folk på holdkortet. Mulighederne opstår ud af ingenting, fortæller Parry.

Superliga

Mere Superliga

Fokus