• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Anders Dehn

Maxsøs U17-træner i Brøndby: Han har lært at løse tingene selv

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

Andreas Maxsø spillede i Brøndby IF som U17-spiller, og hans træner fra dengang kan godt huske ham. Han er glad for, at midtstopperen er vendt tilbage.

Af Anders Dehn

Det er 10 år, siden Andreas Maxsø trådte ind i Brøndby IF's U17-trup, men hans træner fra dengang husker ham stadig. John Ranum, der stadig er ansat i klubben, glæder sig over, at midtstopperen Maxsø er vendt tilbage.

Men dengang var han faktisk midtbanespiller, og klubben overvejede at omskole ham. Han måtte nemlig konkurrere med spillere som Pierre Emile Højbjerg, Patrick Olsen, Andrew Hjulsager og Frederik Holst, der alle er årgang '94 eller '95.

Læs også:Optakt: Esbjerg fB - Brøndby IF

Og selv om Maxsø skulle over FC Nordsjælland, Osmanlispor, FC Zürich og KFC Uerdingen, er han nu tilbage i Brøndby.

- Jeg tror, det har været meget nærliggende for ham, for jeg tror såmænd ikke, han har haft nogen dårlige erfaringer herudefra. Han har haft nogle udfordringer, det har alle spillere på et eller andet tidspunkt; han har bare lært at løse tingene selv. Med god støtte af sin familie selvfølgelig, siger John Ranum til brondby.com om klubbens nye midtstopper.

Læs også:Brøndby-træner ser lys fremtid for nyt forsvar

Ranum er i dag 'head of individual coaching' i klubbens ungdomsafdeling, og han kan fra første parket følge sin tidligere spillers comeback i gult og blåt. Hidtil har Andreas Maxsø spillet en enkelt reserveholdskamp mod FC København og Superliga-opgøret mod FC Nordsjælland.

Næste chance for spilletid er på søndag, når Brøndby gæster Esbjerg fB. Det er klokken 16.

Læs også:Ny Brøndby-duo: Samarbejde fungerer allerede rigtig godt