FC Midtjyllands titelforsvar i den danske pokalturnering varede ikke længe, og allerede i tredje runde mod 1. divisionsholdet Fremad Amager blev midtjyderne slået ud af turneringen. De tabte nemlig 0-1 på udebane torsdag aften.
Men Fremad Amagers sejr er blevet skæmmet af andre ting.
I løbet af kampen blev FC Midtyjllands mørke spillere mødt af abelyde fra en gruppe tilskuere på Fremad Amagers stadion. Det fik dommeren, Benjamin Willaume-Jantzen, til at stoppe kampen kortvarigt og forklar situationen til trænerne for begge hold, men de racistiske tilråb kan også få yderligere konsekvenser.
Efterfølgende har dommeren således valgt at indberette tilråbene til DBU. Det meddeler fodboldmediet bold.dk.
Det er ikke første gang, at FC Midtjylland har en dårlig oplevelse på Fremad Amagers hjemmebane, Sundby Idrætspark. Sidst de mødtes på Amager, blev FC Midtjyllands omklædningsrum plyndret.
Mens det ikke bliver til en succesfuld sæson i pokalturneringen, fører midtjyderne dog Superligaen efter 10 runder. I næste runde møder de OB.