• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Ole Hoffskov

NordicBet Liga-klub håber på forstærkning fra Superligaen

Foto: Jan Christensen/Getty Images

Vendsyssel FF håber at kunne forstærke sig med spillere fra Superligaen. Klubbens formand tror, at en del spillere vil komme i overskud på grund af coronakrisen.

Af Ole Hoffskov

Den aktuelle cornakrise har vendt op og ned på klubbernes planer for det kommende transfervindue, og NordicBet Liga-klubben Vendsyssel FF håber at kunne lukrere på den situation ved at hente nye spillere fra Superligaen, fortæller klubbens bestyrelsesformand Jacob Andersen til Nordjyske.

Vendsyssel FF har dog langt fra en blankocheck til rådighed til at føre den plan ud i livet, og derfor håber klubben, at sponsorerne fortsat vil bakke op, så der er penge i kassen til at hente spillere, der måtte komme i overskud i Superliga-klubberne.

Læs også:Erik Rasmussen afslører: Dårligt forhold til Vendsyssel-formand

- Jeg tror ikke, at det er urealistisk, at hver klub i gennemsnit skærer tre-fire spillere fra, og når der samtidig er tre nedrykkere efter denne sæson, kan det betyde, at helt op til 100 spillere ryger ned gennem systemet. Det kan betyde, at der opstår nogle meget spændende muligheder for os, og det er derfor, at jeg appellerer til opbakning nu. Det kunne være rart, hvis vi var godt polstrede, så vi kunne profitere af den situation, hvis den skulle opstå, siger Jacob Andersen til Nordjyske.

Lige nu er det også et ubesvaret spørgsmål, hvornår sommerens transfervindue åbner og lukker. Da fodbolden har ligget stille i snart to måneder, har det helt sikkert rykket datoerne for transfervinduet, men den nye plan er endnu ikke offentliggjort.

Læs også:AaB lurer på at hente permitterede spillere i Norge

Vendsyssel FF er nummer fem i NordicBet Ligaen. 

Læs også:Superligaen er blevet rutine: AaB-profil vil til udlandet til sommer

Læs også:Tidligere Brøndby-spiller på klubjagt: Jeg er ikke stoppet

Læs også:Coronatiltag i danskerklub: Konkurrerer i madlavning

Superliga

Mere Superliga

Fokus

Optakt: Esbjerg fB - AaB

Det kan meget vel komme til at handle om nerver, tålmodighed og endnu flere nerver, når Esbjerg fB hjemme møder AaB. Hvem vinder?

Optakt: AGF - Randers FC

Superligaen er endelig på programmet igen, og ingen kampe har vi ventet længere på end denne. Den bliver afgørende for top 6.