Han er hentet til Viborg FF på en lejeaftale og skal være med til at styrke den centrale midtbane, men det er ikke uden drama, at den 26-årige nordmand Ruben Alte drager til Danmark.
Midtbanespilleren fortæller i et opsigtsvækkende interview med Stavanger Aftenblad, at han ikke er tilfreds over at blive udlejet for anden gang i den norske sæson, der følger kalenderåret.
Her lyder det, som om han grundlæggende er blevet bedt om at finde sig et nyt sted at spille, og at han ikke skal regne med minutter i Viking.
– Jeg føler mig dårligt behandlet. Men det er sådan, fodbold er. Jeg må tænke på mig selv, og hvad der er bedst for mig. Det er præcis det samme, Viking gør. Fodbolden er kynisk, siger han til Stavanger Aftenblad.
Den 26-årige midtbanespiller fortæller videre, at han havde havde forberedt sig på, at han nu skulle være i Viking efter en udlejning til Sandefjord i foråret. Men sådan skulle det altså ikke gå.
– Jeg blev sur. Jeg havde fået en ny lejlighed på plads, efter jeg kom tilbage fra Sandefjord, som jeg nu bare må forlade, samtidig med at jeg betaler for den. Jeg taber meget på den økonomisk. Det er ikke bare at sige en lejlighed op på dagen. Sådan nogle ting er også en del af det. Og derfor blev jeg sur. Jeg synes, det er respektløst af Viking, siger Ruben Alte videre.
TV 2 Norge har været i kontakt med Viking, der ikke har ønsket at kommentere Ruben Altes udtalelser.
Nordmanden glæder sig til at komme i gang i Viborg FF, hvor han ser frem til at blive behandlet bedre, siger han blandt andet i interviewet.
Ruben Alte kan få debut for Viborg FF allerede fredag aften, hvor klubben møder Lyngby Boldklub i Superligaen. Alte er med i kamptruppen.
LIVE
LIVE: FCK-profil ude mod FC Midtjylland
TRANSFER
BIF-flop på rampen: Har ambitioner om noget større
INTERVIEW
Sportschef færdig efter Frihedsbrevet-artikel
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
EKSKLUSIVT
Brian Priske overgår alle i ligaens historien
Forsvarer dansker: Alle ser potentialet
‘Han græd, da jeg skiftede til FC København’
INTERVIEW Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’
FC København bekræfter transfer
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
OPTAKT
Brøndby IF – Lyngby BK
– Uretfærdigt, hvis han ikke vinder Ballon d’Or!
I angreb: ‘De gør sig selv til grin’
EKSKLUSIVT Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø
Martin Jørgensen afslører: Jeg nægtede
EKSKLUSIVT
‘Et scoop for Superligaen – han er et monster’
EKSKLUSIVT
Ser gode muligheder for FCK-transfer
Begræder trist Kasper Dolberg-nyhed
TOPNYHED
Afslører: Sådan reagerede han efter AGF-blamage
EKSPERT
– Disse to kan afløse Michael Carrick i Man Utd
FANKLUBBEN
En stor skuffelse han skiftede til Brøndby
‘Jeg synes, det er en pinlig opførsel’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Håkon Evjen i kæmpe nedtur
Hylder dansk træner: Den vigtigste i min karriere
Journalist åbner for chokskifte
MEDIE
Premier League-klub sat til salg
NYHEDER
Afslører: Jeg ville væk fra FCM i vinter
INTERVIEW
– Er det Alt for damerne, det her!?
Hård dom over Superliga-træner: Ikke overbevisende
OPTAKT
Randers FC – Viborg FF
NYHEDER
Ekstraordinært: Dansk supertalent kan ende i CL
HELT VILDT
FCK ville have ham – nu koster han 216 millioner