• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Ole Hoffskov

OB forlænger med talentchef Tonny Hermansen

Talentchef Tonny Hermansen har underskrevet en ny kontrakt med OB.

Af Ole Hoffskov

OB har forlænget kontrakten med klubbens talentchef Tonny Hermansen, der har været på Fyn siden 2015. Dengang blev han ansat som cheftræner for U19-mandskabet, men fra 2016 har han fungeret som talentchef i Ådalen.

- Tonny Hermansen er en hårdt arbejdende og meget engageret chef for vores akademi, og hans energi og dedikation smitter af på hans omgivelser. Vi har i de seneste år brugt ekstra mange ressourcer på, at vores talentudvikling skulle have et ekstra skub i den rigtige retning, og i dag har vi fuldtidsansatte trænere til alle hold fra U13 til Superligaen. Her har Tonny stået i spidsen for, at hele teamet i fællesskab har skabt en klar retning for, hvad det er, OB skal og vil - både på banen og udenfor banen, siger sportsdirektør Jesper Hansen til klubbens hjemmeside og tilføjer:

- Vi har øget mængden af træning, og vi kan se, at det også flytter vores generelle niveau på talentholdene. Der er kommet mere klare beskrivelser af de måder, vi gerne vil gøre tingene på, og det er helt naturligt, at Tonny fortsætter det arbejde og den udvikling, han har været med til at sætte i gang i OB.

Hovedpersonen selv er glad for forlængelsen.

- De seneste år har været de første skridt på vejen i forhold til at skabe grundlaget for den talentudvikling, vi fremover gerne vil stå for i OB. Til næste sommer kommer der et nyt licensstystem i dansk fodbold, og det giver god mening at fortsætte samarbejdet, så vi kan føre vores udvikling videre under de nye og skærpede krav, der bliver stillet. Dels skal vi leve op til de krav, men samtidig skal vi også skabe resultater af det store arbejde, vi gør, og af de midler, der bliver brugt på talentudviklingen, siger Tonny Hermansen og fortsætter:

- Vi har efterhånden mange unge spillere fra vores eget akademi, som er blevet en del af førsteholdstruppen, og som også kan være med til at gøre en forskel for OB. Sådan skal det også være fremover, og jeg glæder mig til, at vores stab omkring akademiet bliver sammensat og gearet til de krav og udfordringer, der venter os. De første 3,5 år jeg har været i OB har været rigtig positive, og jeg glæder mig hver dag over, at alle ansatte i klubben giver lyst til og bidrager til det arbejde og den udvikling, der sker. Det gælder hele vejen op til sportsdirektøren, der også ønsker en retning, hvor talentudviklingen har stor betydning. Derfor har jeg ikke været et sekund i tvivl om, at jeg gerne ville fortsætte arbejdet.

Tonny Hermansen har forlænget sin kontrakt frem til sommeren 2023. 

Superliga

Mere Superliga

Fokus