OB vinker farvel til målmandstræner og legende Lars Høgh
2016-03-22 10:19
Foto: tipsbladet.dk

OB skiller sig af med målmandstræner Lars Høgh og ansætter i stedet FCN-målmandstræner Lars Bjerring på fuldtid i næste sæson.

Lars Høgh spillede i 23 år i OB, og fra 2012 har Høgh været målmandstræner i OB. Men til sommer er det slur i Høghs fynske hjerteklub. Høgh arbejder også som målmandstræner på landsholdet og er tilknyttet som målmandstræner på Oure, og det er andre opgaver, der gør, at Høgh og OB går hver til sit.

OB vil have en målmandstræner på fuld tid, og det kan Høgh ikke tilbyde. 

- Lars Høgh er en rigtig dygtig målmandscoach, som har en høj status i OB. Det har været afgørende for os, at vi fik en målmandstræner på fuld tid, og det har vi tilbudt Lars Høgh, der dog gerne ville holde fast i de øvrige opgaver, han har at gøre med i sit eget firma. Det har vi forståelse for, og vi er rigtig glade for den tid, Lars har været tilknyttet hos os.

Høgh er glad for den tid, han har haft i klubben: 

- Det er et stort privilegium at få lov til arbejde med det, man brænder for, og ikke mindst, når det er i ens hjerteklub, Odense Boldklub. Da jeg i 2003 stoppede som sportsdirektør i OB, udviklede jeg idéen til et helt nyt koncept for coaching af målmænd, og det er siden blevet videreudviklet og har været grundlaget i min coaching-virksomhed gennem 13 år til gavn for danske talenter, landsholdskeepere og internationale målmænd. Jeg havde gerne set, at dette kunne fortsætte i OB, men klubbens krav til en fuldtidsstilling kunne jeg desværre ikke opfylde. Jeg ønsker min klub, Odense Boldklub, alt godt i fremtiden og håber, at jeg på et senere tidspunkt kan vende tilbage.

Den nye målmandstræner i OB finder man i FC Nordsjælland. Det er Lars Bjerring, der til daglig bor i Odense og har ikke villet pendle frem og tilbage til Farum hver eneste dag. Derfor var målmandstræner-jobbet i hjembyen oplagt for Bjerring. 

- Jeg ser frem til at være en del af hele det set-up, der er i en storklub som OB, både i forhold til ligatruppen og i forhold til talenterne. Jeg vil gerne sætte mit præg på tingene i udviklingen af målmændene, og der skal man være til stede selv. Derfor glæder jeg mig også til at arbejdet med klubbens unge målmænd, så vi får dem skolet bedst muligt og givet dem de bedst tænkelige forudsætninger for at tage skridtet til ligatruppen i fremtiden. Jeg har været rigtig glad for min tid i FC Nordsjælland, og skiftet til OB er et tilvalg fremfor et fravalg, og her spiller det selvfølgelig også ind, at jeg er bosiddende i Odense og får mulighed for at bruge mere af min tid på træningsbanen i stedet for på transport. 

FC Nordsjællands sportschef Carsten Vagn Jensen siger, at han har forståelse for, at det hele skal gå op i en højere enhed for Lars Bjerring. 'CV' siger også, at der er et arbejde, der skal gøres færdigt for Bjerring, inden han til sommer drager hjem til Fyn.

SENESTE NYT...
OP | NED

SUPERLIGA-VIDEO