• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Victor Risager

Officielt: Lyngby forlænger med rutineret profil

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

Lasse Fosgaard forlænger med Lyngby Boldklub.

Af Victor Risager

Lyngby Boldklub skal i den kommende sæson spille Superliga-fodbold igen, og det bliver med Lasse Fosgaard på holdet. 

Lasse Fosgaards kontrakt stod ellers til at udløbe denne sommer, men nu er Lyngby og Fosgaard blevet enige om en kontraktforlængelse, så Fosgaard også spiller i Lyngby i den kommende sæson.

Det meddeler klubben på sin hjemmeside.

Forlængelsen med Lasse Fosgaard betyder meget for klubben, da han har været med på den rutsjebanetur med nedrykning og oprykning, Lyngby har været igennem i det seneste år, fortæller klubbens sportschef, Birger Jørgensen. 

 - Lasse er en unik karakter, der ligesom binder det hele sammen. Han har en god føling med stemningen i truppen, og han er en fantastisk holdkammerat. Udover det har han jo også nogle klare fodboldmæssige kvaliteter, hvor han også er fleksibel i forhold til position på banen. Vi er utroligt glade for, at forlængelsen er faldet på plads, da Fosgaard har været en stor del af den rejse, vi har været på det seneste år, men han har også betydet meget i den her klub igennem længere tid, siger Birger Jørgensen til klubbens hjemmeside. 

Lasse Fosgaard, 32 år, har spillet 208 kampe for Lyngby Boldklub, og i den seneste sæson blev det til 34 kampe med tre mål og syv assist til følge. 

Superliga

Mere Superliga

Fokus