• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Ole Hoffskov

Ole Nielsen: Dalgaard er stadig Viborg-spiller

Ole Nielsen: Dalgaard er stadig Viborg-spiller
Illustration

Heerenveen opfører sig som om, at Thomas Dalgaard allerede er en del af truppen, men i Viborg fastslår man, at intet endnu er på plads.

Af Ole Hoffskov

Heerenveens tekniske direktør Hans Vonk glæder sig til at se Thomas Dalgaard tørne ud for den hollandske storklub, og det samme gør cheftræner Dwight Lodeweges, der kalder danskeren for "holdets bedstefar". Dermed opfører og udtaler Heerenveen sig som om, at Thomas Dalgaard allerede er en del af truppen.

Danskeren er imidlertid ikke blevet officielt præsenteret endnu, og det skyldes, at alle formaliteter stadig ikke er på plads. Derfor kan det virke underligt, at Heerenveen på den måde omtaler Thomas Dalgaard som Heerenveen-spiller.

- Der er ikke noget, der er 100 procent på plads. Der pågår en dialog, og jeg har en formodning om, at det falder på plads i løbet af de kommende dage, men lige nu er han stadig Viborg-spiller. Ellers havde vi meldt det ud. Det er i hvert fald sådan, kutymen er i vores klub, siger Viborgs sportschef Ole Nielsen til tipsbladet.dk.

Hvad tænker du om, at Heerenveen allerede nu, inden noget er officielt, omtaler Thomas Dalgaard som en af klubbens spillere?

- Det har jeg ingen kommentarer til.

Thomas Dalgaard ventes at skrive en tre-årig kontrakt med den hollandske storklub, hvor han skal afløse sidste sæsons topscorer i Æresdivisionen Alfred Finnbogason.

Superliga

Mere Superliga

Fokus

Optakt: FC København - AGF

FC København og AGF skal ud i en direkte kamp om andenpladsen i Superligaen. Århusianerne kan gå forbi Ståle Solbakkens mandskab med en sejr.