• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Ole Hoffskov

Optakt: FC København - FC Nordsjælland

Foto: Getty Images

FC København og FC Nordsjælland tørner sammen sent søndag aften i en kamp, hvor hjemmeholdet har mulighed for at skrive Superliga-historie.

Af Ole Hoffskov

Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 20.00
Spillested: Telia Parken, København
Dommer: Jørgen Daugbjerg Burchardt
På TV: Canal 9
Hashtag: #fckfcn #sldk

Holdnyt:
FC København:
De danske mestre kan med en sejr over FC Nordsjælland søndag aften skrive Superliga-historie som det første hold nogensinde til at vinde samtlige kampe i de første syv runder. Med sejren over Randers FC i seneste runde tangerede FCK Brøndbys 23 år gamle rekord.

Det har har dog næppe fyldt ret meget i ugens løb i den danske hovedstad - en uge, der har været dramatisk på mange måder.

I den helt tunge ende af skalaen er det faktum, at både Dame N'Doye og Jonas Wind har pådraget sig længerevarende skader og formentlig misser resten af efteråret. Dermed kan de føjes til en lang skadesliste, der i forvejen tæller Andreas Bjelland, Nicolai Boilesen, Robert Mudrazija og Stephan Andersen. 

På positivsiden har FCK fået tilgang af den uruguayanske angriber Michael Santos, som løverne allerede sidste år forsøgte at slå kløerne i. Positivt var torsdagens 3-1-sejr over Riga FC bestemt også - en sejr, der bringer FCK meget tæt på klubbens 13. europæiske gruppespil på 14 år.

FC Nordsjælland:
En 2-0-sejr over AaB i seneste runde har bragt FC Nordsjælland op på fjerdepladsen, og dermed kan man ikke andet end blåstemple Farum-klubbens sæsonstart. Det er især værd at bemærke, at FC Nordsjælland indkasserer væsentligt færre mål, end man tidligere har set. Til gengæld scorer FCN også selv lidt færre mål.

FC Nordsjælland har i ugens løb taget afsked med Mads Aaquist, der er skiftet til Viborg FF. Efter tilgangen af en anden Mads - med efternavnet Døhr Thychosen - var der ikke længere brug for den tidligere FC Helsingør-spiller, der nu skal forsøge at spille sig på holdet i domkirkebyen.

Omtalte Mads Døhr Thychosen fik en drømmedebut for FC Nordsjælland mod OB, hvor han kom på måltavlen i 2-0-sejren.

FC Nordsjælland må formentlig undvære Godsway Donyoh mod FC København. Ghaneserens agent arbejder på at finde en ny klub, men årsagen til fraværet er en skade. Heller ikke Jonathan Amon og Clinton Antwi ventes at være med søndag aften.

Karantæner:
FC København: Ingen
FC Nordsjælland: Ingen

Bud på startopstillinger:
FC København (4-4-2): Grytebust - Varela, Papagiannopoulos, Nelsson, Oviedo - Biel, Zeca, Stage, Falk - Fischer, Sotiriou

FC Nordsjælland (4-3-3): Larsen - Thychosen, Hansen, Jenssen, Rasmussen - Francis, Kudus, Kofod - Atanga, Rygaard, Damsgaard

Profilen:
FC København fortsætter med at trække enormt store veksler på Victor Nelsson, der har spillet samtlige minutter for løverne i denne sæson. Søndag får han atter 90 minutter, når han står over for sine tidligere holdkammerater i FC Nordsjælland. Det må uden tvivl være en speciel kamp for midtstopperen, der kan bryste sig af at være den dyreste transfer nogensinde mellem to danske klubber.

Vidste du, at..:
Det rent ud sagt vrimler med tidligere FC Nordsjælland-spillere i FC Københavns trup. Foruden omtalte Victor Nelsson kan Karlo Bartolec, Pierre Bengtsson, Bryan Oviedo og Andreas Bjelland skrive FCN på CV'et. Sidstnævnte er dog ikke med i søndagens kamp.

Dom:
Det var i lang tid sådan, at FCK ikke kunne vinde i Farum, og FCN ikke kunne vinde i Telia Parken, men FC Nordsjælland har vundet to af de seneste fire kampe i nationalarenaen, mens FCK vandt senest, de var i Farum. Så den statistik kan man ikke bruge til ret meget mere.

FC København er pressede på ressourcer i øjeblikket, hvor der er mange kampe i kalenderen og mange skader i truppen. I den forbindelse er FC Nordsjælland med de mange hurtige spillere ikke en yndlingsmodstander.

Vi gætter på, at FCN får et fint resultat med fra hovedstaden. Søndagens opgør ender 1-1.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel: