• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Anders Dehn

Optakt: FC Midtjylland - AGF

FC Midtjylland tager hul på titelforsvaret, når AGF gæster Herning lørdag aften.

Af Anders Dehn

Kampfakta:
Kampstart: Lørdag klokken 19.00
Spillested: MCH Arena, Herning
Dommer: Anders Poulsen
På TV: Canal 9
Hashtag: #fcmagf #sldk

Holdnyt:
FC Midtjylland:
Lørdag aften begynder FC Midtjylland klubbens titelforsvar efter et transfervindue, der på én gang har været hektisk og samtidig efterlader startopstillingen fra sidste sæson stort set intakt.

For FC Midtjylland har handlet meget, men flere er røget ud på udleje, og af tilgangene er det vel kun Dominick Drexler, der er tilset en plads blandt de 11 startende. Og Erik Sviatchenko, men en lejeaftale forvandlet til et køb er jo ikke en ny spiller på samme måde.

Det er i det hele taget en svulmende trup, Jess Thorup råder over, og cheftræneren er da også selv af den opfattelse, at det kan være lige i overkanten. Han åbnede onsdag op for, at nogle af de 33 spillere kan få lov til at forlade klubben inden transfervinduets lukning.

Inden det hele falder på plads, skal de forsvarende mestre dog lige tage hul på Superligaen og ikke mindst have deres skæbne i Champions League-kvalifikationen afklaret. Lykkes det ikke at komme i et gruppespil, skal der formentlig lidt flere spillere ud.

Op til sæsonstarten er førnævnte Drexler skadet (og rygtes allerede på vej væk igen), mens også Simon Kroon og Joel Andersson var i fitnesslokalet frem for træningsbanen, da tipsbladet.dk var på besøg onsdag. Ingen af de tre spillere er med mod AGF.

AGF:
Der har været bemærkelsesværdigt stille på transfersiden i AGF. En del af forklaringen kan være, at nye spillere ikke er gratis, og klubben ikke vælter sig i penge til at hente nogle af slagsen.

Det er dog svært at konkludere andet, end at AGF-truppen er svækket nu sammenlignet med den, der sluttede sidste sæson. To mand fra startopstillingen, Daniel A. Pedersen og Martin Pusic, er væk, mens fine reserver som Mikkel Rask, Alexander Juel Andersen og Steffen Rasmussen også har forladt klubben. Kun Rasmussen er blevet erstattet i form af Oscar Whalley.

Her i begyndelsen af sæsonen må AGF desuden finde sig i, at to af profilerne fra sidste sæson risikerer at sidde ude. Tobias Sana og Mustafa Amini er begge tilbage på træningsbanen, men er først kommet det for nylig, så der er en vis risiko for, at cheftræner David Nielsen vurderer, at de ikke er klar til at spille. Det er tilfældet for Mustafa Amini, der ikke er en del af kamptruppen. Omvendt er Tobias Sana inkluderet i truppen.

Også Jens Stage, Mustapha Bundu og Casper Højer Nielsen har bøvlet med småskader i opstarten, men skulle blive klar til premieren. Alle tre er i hvert fald udtaget.

Karantæne:
FC Midtjylland: Ingen
AGF: Ingen

Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (3-4-3): Hansen – Hansen, Sanneh, Sviatchenko – Thychosen, Poulsen, Sparv, Dal Hende – Duelund, Onuachu, Wikheim

AGF (4-3-3): Jovanovic – Mikanovic, Kanstrup, Backman, Højer – Guira, Blume, Stage – Ankersen, Junker, Kaastrup

Profilen:
AGF har sagt farvel til klubbens førsteangriber i foråret, Martin Pusic, så nu er den tyndt besat længst fremme. Kun Kasper Junker og André Riel er egentlige angribere, mens Bundu og Sana godt kan spille der. Førstnævnte har dog haft en fin opstart og scorede mod både HSV og lørdagens modstander, FC Midtjylland. Det tyder på, at Junker får muligheden for at bevise sit værd fra sæsonens start.

Vidste du, at..:
AGF led nogle tunge nederlag til FC Midtjylland i sidste sæson. Holdene mødtes to gange, og mestrene endte med at vinde 3-0 i Århus og 4-0 i Herning. Førnævnte testkamp op til denne sæson endte med midtjysk 3-1-sejr.

Dom:
FC Midtjylland spillede måske ikke den smukkeste fodbold i foråret, men holdet viste en imponerende evne til at kværne den ene sejr efter den anden ud. Nu går mestrene ind til en sæson, hvor de ser forstærkede ud, og de har fordel af hjemmebane mod AGF.

Selv om AGF spillede et godt forår, virker holdet svækket forud for sæsonen. Det kan jo nå at ændre sig inden transferdeadline, men det hjælper ikke meget mod FC Midtjylland. Derfor tror vi på en 2-1-sejr til hjemmeholdet.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:

Superliga

Mere Superliga

Fokus