• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Ole Hoffskov

Optakt: Silkeborg IF - FC København

Foto: Getty Images

FC København dummede sig gevaldigt i premieren mod Esbjerg fB. Nu skal de forsøge ikke at gøre det samme, når bundholdet Silkeborg IF byder op til dans søndag eftermiddag.

Af Ole Hoffskov

Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Jysk Park, Silkeborg 
Dommer: Anders Poulsen
På TV: Canal 9
Hashtag: #siffck #sldk

Holdnyt:
Silkeborg IF:
Efterårssæsonen var en sejtrækker for Silkeborg IF, og starten på foråret har ikke umiddelbart givet grund til særlig megen optimisme i den nedrykningstruede klub.

Kent Nielsens mandskab tabte hjemme 0-2 til AaB i premieren, og da Esbjerg sensationelt besejrede FC København, blev afstanden til overlevelse længere for klubben fra Søhøjlandet.

Silkeborg IF fik en udmærket start på kampen mod AaB og spillede fint, offensivt fodbold, men det blev ikke omsat til en scoring, og så udnyttede gæsterne i stedet nogle blundere i SIF's defensiv. En defensiv, der ikke så markant bedre ud end i efteråret. Og det er bestemt ikke lovende for de kommende måneder.

Hjemmeholdet må se bort fra Milan Massop, Gustav Dahl, Magnus Mattsson, Marc Rochester Sørensen, Alexander Lind, Sebastian Jørgensen og Shkodran Maholli mod FC København.

FC København:
2020 startede skidt for FC København. Søndag kan det udvikle sig til en katastrofe.

Nederlaget til næstsidstepladsen fra Esbjerg fB i premieren var ikke en del af planen for Ståle Solbakken, og hvis løverne dummer sig igen mod bundproppen Silkeborg IF, hænger mesterskabet i en meget tynd tråd.

Det må for alt i verden ikke ske for FCK, der traditionelt ikke bryder sig særlig meget om at spille på kunstgræs. Kunstgræs eller ej kan mestrene dog ikke løbe fra at være tårnhøje favoritter søndag eftermiddag.

FC København har i ugens løb taget afsked med klubbens topscorer Pieros Sotiriou, men han har reelt ikke spillet så meget i denne sæson, så løverne skal nok klare sig uden. Mikkel Kaufmann blev i januar hentet ind som afløser. 

Viktor Fischer, Jonas Wind, Nicolai Boilesen og Robert Mudrazija er på skadeslisten, mens Andreas Bjelland er tvivlsom. Det er ikke sikkert, at FCK vil sende ham i aktion på kunstgræs. Dame N'Doye har karantæne. 

FC København varmede op til kampen med et opgør mod Celtic FC i Europa League torsdag aften. En intens forestilling i Parken endte 1-1.

Karantæner:
Silkeborg IF: Ingen
FC København: Dame N'Doye

Bud på startopstillinger:
Silkeborg IF (4-1-4-1): Romo - Crone, Luijckx, Hagelskjær, Møller - Lesniak - Vallys, Moberg, Madsen, Okkels - Brumado

FC København (4-4-2): Johnsson - Bartolec, Papagiannopouls, Nelsson, Bengtsson - Biel, Zeca, Falk, Daramy - Santos, Kaufmann

Profilen:
Jonas Wind er skadet, Dame N'Doye har karantæne og Pieros Sotiriou er blevet solgt, så det ligner første kamp fra start til Mikkel Kaufmann i FC København. Den tidligere AaB-spiller har haltet lidt efter i opstarten i sin nye klub, men nu skal han være klar. Mikkel Kaufmann scorede mod Silkeborg IF tidligere på sæsonen for AaB.

Vidste du, at...:
Silkeborg IF's head of coaching Michael Hansen, der i sidste sæson var klubbens cheftræner, er den SIF-spiller, der har scoret flest mål mod FC København. Fem gange har han fået netmaskerne til at blafre mod løverne fra hovedstaden.

Dom:
Det forekommer næsten usandsynligt, at FC København kan tabe til Silkeborg IF, men opgøret mod Esbjerg lærte os, at man aldrig skal sige aldrig. FCK'erne er ikke glade for kunstgræs og kombineret med, at gæsterne måske undervurderer SIF en smule og allerede har fokus på den kommende storkamp mod Celtic FC, kan det blive Silkeborgs chance. Den skal Kent Nielsens mandskab gå efter, men alt taler selvfølgelig for en FCK-sejr, og det bliver også buddet herfra. FC København vinder 3-1 over Silkeborg.

Læs også:Endnu et overskud: AGF tjener millioner på ny

Læs også:Pieros Sotiriou har bestået lægetjek og underskrevet aftale med Astana

Læs også:Silkeborg-boss: Vi er på jagt efter 100 millioner kroner

Læs også:Sæsonstarten udskudt yderligere for AGF-midt

Læs også:Kees Luijckx om Silkeborgs overlevelseskamp: Det er ikke ovre

Superliga

Mere Superliga

Fokus