• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Ole Hoffskov

Randers FC er til salg: Vi har ikke brug for en spradebasse

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

Randers FC er på jagt efter nye investorer, og formanden er kræsen, men ikke romantisk i jagten på pengestærke folk.

Af Ole Hoffskov

Randers FC ligger lunt til i Superligaen på en femteplads, og målet på sigt er at blive en etableret del af toppen i dansk fodbold. Derfor er klubben på jagt efter nye investorerer, som kommer med en pengetank, der kan opfylde de kronjyske drømme, og der er pt. mange bolde i luften, fortæller bestyrelsesformand Svend Lynge Jørgensen til JydskeVestkysten.

Den 24. oktober sidste år offenliggjorde Randers FC, at klubben var sat til salg, og på den måde appellerede man til potentielle købere.

Læs også:AGF-profil garanterer: Jeg bliver klar til første kamp

Status lige nu er, at Superliga-klubben er i kontakt med tre-fire seriøse investorer, men undervejs har man også fået mange useriøse henvendelser, som med det samme er blevet kasseret. Formanden stiller naturligvis krav til nye investorer, men i sidste ende er romantikken lagt på hylden, for den er der ikke altid plads til, når mange penge skal skifte hænder.

- Vi har ikke brug for en spradebasse, der vil alt muligt og ikke kan noget som helst. Vi accepterer selvfølgelig, at den, der betaler musikken, også bestemmer, hvad der skal spilles, men vedkommende skal respektere klubbens værdier, det skal være en, vi kan identificere os med i Randers, siger Svend Lynge Jørgensen til JydskeVestkysten.

Læs også:Backman før finale: FCK er en bedre udgave af Randers FC

Randers FC præsenterede i oktober et minus på 4,1 millioner kroner for regnskabsåret 2018/2019 med en egenkapital på 27 millioner kroner. 

I det netop overståede transfervindue solgte kronjyderne klubbens største profil Saba Lobjanidze, og det var ifølge Ekstra Bladet til en pris på godt to millioner kroner. 

Læs også:AGF-back: Jeg har haft det svært mentalt

Læs også:Alt om Esbjerg fB: Træneren skifter et halvt hold ud

Læs også:Randers i endnu en målfest: Spillede uafgjort mod makedonske mestre