Randers-spilleren Johnny Thomsen langer en smule ud efter Issam Jebali, som han mener spiller alt for hårdt til tider.
Randers FC-veteranen Johnny Thomsen blev søndag ramt i hovedet af Issam Jebalis albue, og det får nu højrebacken til at kritisere OB's tunesiske angriber for alt spille alt for hårdt. Det gør han i et interview med bold.dk.
Issam Jebali har i det hele taget markeret sig med nogle grove forseelser i forårets første to kampe. I premieren mod Brøndby IF tacklede tuneseren Andreas Maxsø meget hårdt og skubbede desuden til Sigurd Rosted, så han væltede ind i sin egen målmand i en potentielt farlig situation.
Læs også:David Nielsen inden Horsens-brag: Vi er klar i startblokken
Søndag mod Randers FC fik han gult kort efter bare seks minutter for en albue i smasken på Erik Marxen, og lidt senere i kampen fik Johnny Thomsen altså samme hårdhændede behandling.
- Nu så jeg også OB's første kamp mod Brøndby, og det er lidt for beskidt, den måde han spiller på nogle gange. Jeg bryder mig ikke om det, men det må de have fokus på internt i OB, for det klæder dem ikke, siger Thomsen til bold.dk.
Læs også:Esbjerg-målmand: Bendtner har truffet nogle forkerte valg
Issam Jebali har fået tre gule kort i indeværende sæson og er nu blot en advarsel fra at få karantæne.
Læs også:Afsløring: Norsk klub køber FC Midtjyllands Sammy Skytte
Læs også:SønderjyskE-spiller tvunget til karrierestop
Læs også:Avis: FCM-stjerne scorer kassen med forlængelse
-----
Få de bedste spilforslag hos Oddsavisen.dk for bare 29,- kr/md - brug koden Tip2020 ved betaling
Seneste rygter
Storklubber jagter ombejlet forsvar-talent
Chelsea og Tottenham i kamp om stopper
Barcelona overvejer Manchester City-stjerne
Paul Onuachu på blokken i storklub
Mourinho kan handle i Real Madrid
Fokus
Transferplanen: Kriseramte Lyngby jagter offensiv forstærkning
Skal der købes spillere, og skal der sælges? Tipsbladet.dk analyserer løbende frem mod vinduets lukning de 12 Superliga-klubbers transferplaner. Her sættes fokus på Lyngby BK.
Blokering af vores annoncer.
Vi kan se din browser forhindre visning af vores annoncer. Det betyder med stor sandsynlighed at du har en adblocker installeret.
Vi er nød til at vise dig annoncer for at kunne levere gratis indhold til dig.
Derfor beder vi dig tillade/whiteliste vores domæne i adblockeren.
Får du denne besked selvom du ikke benytter en adblocker, så kontakt os her.
På forhånd tak Tipsbladet.dk