• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Ole Hoffskov

Rezan Corlu er rejst med Lyngby på træningslejr

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

Rezan Corlu er rejst med Lyngby-truppen på træningslejr - lige i nærheden befinder Brøndby sig.

Af Ole Hoffskov

En af januars mest omtalte spillere i det danske transfervindue er ubetinget Rezan Corlu.

Offensivspilleren er udlejet fra Brøndby IF til Lyngby Boldklub, hvor han storspillede i efteråret, men tidligere på måneden forlængede han kontrakten med de blå-gule, der har undersøgt muligheden for at få Corlu hjem med det samme.

Skal der ske noget med Corlu, skal det ske snart, for fredag ved midnat lukker transfervinduet. Lyngby har hele tiden holdt fast i, at klubben regner med at råde over Brøndby-lejesvenden i foråret, og det har den også sat to streger under her én dag før deadline. Rezan Corlu er således rejst med Lyngby på træningslejr til Portugal.

Med til historien hører, at Brøndby aktuelt også opholder sig i Portugal, så skulle der ske noget med Rezan Corlu, skal han ikke rejse langt for at støde til de blå-gule. Spørgsmålet er altså, om offensivspilleren er med Brøndby eller Lyngbys fly hjem fra træningslejren.

Lige nu tyder det på Lyngbys.

Læs også:Blå-gult hjerte i kongeblå farver: Rezan Corlu afventer fremtiden

Læs også:Lyngby-chef: Kan vi finde Corlu-erstatning, kan tingene ændre sig

Læs også:Lyngby-træner om Corlu: Brøndby har ikke været på banen

Læs også:CV om Corlu: Kan da godt savne en tilbagekaldsklausul

Læs også:Niels Frederiksen: Lindstrøm og Bjur kan erstatte Mukhtar