• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Victor Risager

Riddersholm om SønderjyskE-stil: Vi skal være mindre ultimative

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

SønderjyskE skal være mere pragmatiske i foråret, men på lang sigt er målet fortsat at spille angrebsivrig fodbold, forklarer Glen Riddersholm.

Af Victor Risager

Glen Riddersholm kom til SønderjyskE med ambitioner om at ændre klubbens dna og spillestil, men sæsonen er ikke forløbet som ønsket. Og overfor Jydske Vestkysten erkender cheftræneren, at sønderjyderne nu skal være mindre ultimative i deres spillestil. 

SønderjyskE er nummer 11 i Superligaen efter et særdeles skuffende efterår, og det betyder altså ændringer i klubbens spillestil.

Læs også:Alt om OB: Mange nye spillere skal slå til med det samme

De kan ikke allerede være så angrebsivrige, som Glen Riddersholm ønsker og har været i sine tidligere klubber. I stedet må de påtage sig en mindre ultimativ tilgang. På lang sigt er målet dog fortsat det samme, fortæller cheftræneren til Jydske Vestkysten.

Læs også:Vinterpause i Superligaen: Sådan gør din klub

- Det kan man godt sige. Vi kan ikke forcere processen. Har du ikke mulighed for det, så gør du det i små etaper. Vi har mange dygtige spillere, der kan spille angrebsivrigt og attraktivt, så det vil være svært at holde det nede. Det er heller ikke min opgave. Min opgave er at finde den rigtige balance. Vi skal kunne forsvare, og vi skal kunne spille hurtigt og direkte omstillingsspil. Vi skal være en anelse mindre ultimative, siger Glen Riddersholm.

I interviewet forklarer Riddersholm også, at den mere pragmatiske spillestil vil betyde flere ændringer i startopstillingen fra kamp til kamp, da visse spillere passer bedre til visse kampe.

SønderjyskE indleder forårssæsonen i Superligaen mod Hobro IK, der er nummer 12 i rækken. Den kamp spilles 16. februar.

Læs også:Ny angrebsduo i OB arbejder på kemien: Vi har brug for mere tid

Læs også:Ukendt keeper træner med hos SønderjyskE