• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Anders Dehn

Silkeborg-spillere bærer sørgebind efter Lars Larsens død

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

Lars Larsen var medejer af Silkeborg IF og en afgørende drivkraft for byggelsen af klubbens stadion. Derfor ærer holdet ham efter hans død ved at bære sørgebind på søndag mod Esbjerg fB.

Af Anders Dehn

Selv om tidligere på året Lars Larsen valgte ikke at købe Silkeborg IF, var han stadig en vigtig skikkelse i fodboldklubben. Han var dels medejer og sad på lige over fem procent af aktierne, dels afgørende for, at klubben fik sit nye stadion for et år siden.

Larsen var den første til at investere 10 millioner kroner i projektet, og da budgettet senere skred, spædede han til med yderligere fem millioner til det navnesponsorat, han allerede havde tegnet.

Læs også: Superliga-klub dybt berørt af Lars Larsens død: Han havde stor betydning

På søndag spiller Silkeborg IF sin første kamp, efter Lars Larsen døde i går, og klubben har valgt at ære hans minde ved at bære sørgebind.

- Lars Larsens betydning for både Silkeborg som by og SIF som fodboldklub og virksomhed kan ikke overvurderes. Det var Lars Larsen og JYSK, der gik i spidsen, da planerne om et nyt stadion i byen blev konkrete. De 10 mio. kr., han stod bag, sikrede, at vi kunne rejse finansieringen, og de yderligere fem mio. kr., han kom med i slutfasen, betød, at vi kom i mål, siger SIF-direktør Kent Madsen til klubbens hjemmeside.

71-årige Lars Larsen skabte sin formue på Jysk-kæden, og selv om han var tilflytter til Silkeborg-området, tog han byen og dens sportshold til sig.

- Han var ikke den flittigste gæst på Jysk Park, men han var altid velinformeret om vores kampe og spillernes præstationer. Han så at fodbolden var vigtig for byen og dens trivsel, og det var vel samme motivation, der fik ham til at bidrage til både Jysk Arena og Jysk Musikteater. I Lars Larsen har vi mistet en betydningsfuld personlighed og et stort menneske, der betød meget for mange, både lokalt og ude i den store verden, siger Kent Madsen.

Kampen mod Esbjerg går i gang klokken 14 på søndag.

Superliga

Mere Superliga

Fokus