Sportschef i SønderjysKE Hans Jørgen Haysen kan endelig planlægge i god tid, og han nyder det privilegium.

SønderjyskE har fyret den bedste halvsæson af i klubbens historie, og derfor står klubben med et rigtig godt udgangspunkt forud for forårssæonen i Superligaen. Ikke mindst når det kommer til indkøb af nye spillere og forlængelse af kontrakter. I alle hidtidige sæsoner, hvor SønderjyskE har ligget i bunden, har det været en snak, der er blevet taget efter sæsonen.

Nu kan man gå lidt tidligere i gang i Haderslev, og det er et privilegie, sportschef Hans Jørgen Haysen nyder i fulde drag.

- Det er selvfølgelig en kæmpe stor hjælp. Det giver os mulighed for at planlægge i noget bedre tid, end vi hidtil har kunnet gøre. Før har vi haft en plan A og en plan B i skuffen, og nu, hvor vi forhåbentlig og med al sandsynlighed også skal spille i Superligaen næste sæson, ved vi, at det er plan A, vi skal have fat i. Vi vil gerne planlægge flere år ud i fremtiden, og det har vi altid bestræbt os på at gøre, men det er klart, at nu er vores forudsætning for at gøre det endnu bedre, siger Hans Jørgen Haysen til tipsbladet.dk.

Blandt andre Andreas Oggesen, Joao Pereira, Marin Skender og Tommy Bechmann har kontraktudløb efter denne sæson, og de har alle været til en snak om fremtiden på sportschefens kontor.

- Jeg har allerede været i dialog med de nævnte spillere, og det er en dialog, vi tager alt efter, hvad der giver mening. Lige Tommy Bechmann er selvfølgelig lidt speciel i den henseende, fordi Tommy er Tommy, og han nok ikke har så forfærdelig mange år i sig endnu. Han ser tiden an, og så tager vi den derfra, siger Hans Jørgen Haysen og frygter ikke, at interesserede klubber allerede har grebet fat i de spillere, der har udløb efter sæsonen.

- Det er en del af gamet, at det forholder sig sådan. Det går jo begge veje - jeg er også i stand til at opsøge nye spillere, hvis jeg vil det. Det ryster vi ikke i bukserne over. Jeg kan konstatere, at det formentlig aldrig har været mere attraktivt at spille i SønderjyskE, end det er i øjeblikket.

Han forventer ikke den store aktiviet mod slutningen af transfervinduet. Sønderjyderne har da også været tidligt ude og har hentet Marcel Rømer i Viborg samt Simon Kroon i Malmö FF.

- Det bliver stille og roligt. Vi holder øjne og ører åbne, men vi skal ikke ud og have en masse ind. Hvis der skal ske noget, skal der dumpe noget helt vanvittigt ned foran os, eller vi kan risikere at leje en spiller ud. Lige nu har vi samme trup, som da vi startede sæsonen, og den er blevet krydret med to nye spillere. Og vi leverede den bedste halvsæson i klubbens historie - derfor vil det jo også være dumt at foretage sig en hel masse, slutter Hans Jørgen Haysen.

 

SENESTE NYT...
OP | NED

AFSTEMNING

Hvilken Superliga-klub har overrasket mest positivt i denne sæson?

SUPERLIGA-VIDEO