Fireårig aftale: SønderjyskE henter ny angriber
2016-02-20 21:00

SønderjyskE står over for generalprøve inden Alka Superliga-foråret, når Esbjerg fB venter i sidste test.

Om en uge indledes Alka Superliga-foråret for SønderjyskE, når holdet lørdag aften gæster Randers FC i en svær udekamp. Inden man når så langt venter dog en sidste test, når lokalrivalerne fra Esbjerg fB står på den anden side i generalprøven. En kamp der spilles i den lille sønderjyske by Bylderup Bov, og en kamp som sønderjyderne glæder sig til.

Det understreger klubbens assistenttræner Peter Enevoldsen, der håber på et godt udgangspunkt før starten går i Randers: 

-Det er sidste test inden start, og vi skal nu fortsætte de gode takter fra træningslejren i Tyrkiet. Det bliver dejligt at spille på græs i Danmark, selvom det nok bliver på en regntung bane. Det er jo Esbjerg, så selvfølgelig går vi efter en sejr, siger Peter Enevoldsen til klubbens hjemmeside. 

SønderjyskE har udtaget følgende 17 spillere til kampen: 

Marin Skender, Jens Rinke, Marc P., Pierre Kanstrup, João Pereira, Kees Luijckx, Marcel Rømer, Janus Drachmann, Simon Kroon, Adama Guira, Nicolaj Madsen, Mikkel Hedegaard, Johan Absalonsen, Marc Dal Hende, Søren Mussmann, Tommy Bechmann og Thomas Dalgaard.

SENESTE NYT...
OP | NED

AFSTEMNING

Hvilken Superliga-klub har overrasket mest positivt i denne sæson?

SUPERLIGA-VIDEO