Ståle må tænke kreativt: Ærgerligt med Rasmus Falk
2016-02-14 16:18
Foto: tipsbladet.dk

FC København var oppe imod stærk kinesisk modstand søndag, men vandt flot med 3-1, og det glæder manager Ståle Solbakken.

FC København har set stærke ud på det seneste. Holdet har vundet flere opgør under træningsopholdet i Dubai, og søndag var der mere svær modstand i vente. Her tog danskerne imod det kinesiske storhold Guangzhou Evergrande FC, og det blev en flot eftermiddag for de danske vicemestre. 
 
3-1 vandt FC København grundlagt af en stærk første halvleg, og det skaber stor tilfredshed hos klubbens manager, Ståle Solbakken. 
 
- Første halvleg var rigtig, rigtig god, vi skabte mange chancer mod et godt hold, og vi skulle nok også ha’ scoret nogle flere mål, men der var mange gode offensive præstationer fra hele holdet. Vi får så et lidt unødvendigt mål imod os lige efter pausen, hvor den bageste firekæde kommer til at stå lidt forkert, men ellers var vi bundsolide. Så bliver vi 10 mod 11 på grund af en kæmpe dommerfejl, hvor Santander får sit andet gult kort for en ren tackling på deres målmand. Men vi var godt organiseret og vinder den sidste halve time med 1-0 og vinder kampen fuldt fortjent, siger Ståle Solbakken til klubbens hjemmeside. 
 
Manageren understreger samtidig, at konkurrencen på FCK-holdet spidser til: 
 
- Men alt i alt mange gode præstationer, og der er vældig hård konkurrence på en del positioner, og derfor er det godt, vi har tre kampe på en uge, når turneringerne starter, for der er nogen der vil blive skuffede over ikke at være blandt de 11, udtaler han. 
 
FC København åbner foråret i Alka Superligaen med en hjemmekamp mod Esbjerg fB. 
SENESTE NYT...
OP | NED

SUPERLIGA-VIDEO