• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Ole Hoffskov

Stort CV-interview: FCN skal forsvare sig mod transferangreb

Stort CV-interview: FCN skal forsvare sig mod transferangreb
Foto: Lars Rønbøg / FrontZoneSport via Getty Images

FC Nordsjælland har pistolen i lommen og paraderne oppe i det igangværende transfervindue. Stort interview med sportschef Carsten V. Jensen.

Af Ole Hoffskov

Der er mange måder at agere i et transfervindue.

I FC Nordsjælland har man i flere transfervinduer været offensive, men den strategi er pakket væk i januar 2017. Her er det i stedet paraderne, der er Farum-klubbens vigtigste redskab. FC Nordsjælland råder over unge, lovende spillere som Stanislav Lobotka, Andreas Maxsø og ikke mindst Marcus Ingvartsen, og der vil uundgåeligt være massiv interesse for spillerne i dette vindue.

Men FCN har ingen intentioner om at sælge, selv om der kan hentes en stor økonomisk gevinst. Det fastslår sportschef Carsten V. Jensen i et stort interview med tipsbladet.dk.

-  Som udgangspunkt har der været stor trafik i den periode, jeg har været her i klubben, og det er ikke nogen hemmelighed, at vi har Europas yngste hold, så de ting lagt sammen gør måske, at vi har brug for en periode, hvor der ikke skal ske alverden. Den her gruppe skal have lov til at få tid til at arbejde sammen. Vi kunne også se i efteråret, at vi i starten havde svært ved at skrabe point sammen, men scorede jævnt med point i de sidste 10-12 runder. Det viser, hvor meget tid betyder, siger Carsten V. Jensen til tipsbladet.dk og tilføjer:

- Så for os handler det om at holde sammen på den her gruppe, selv om vi godt ved, at der er stor opmærksomhed på vores hold. Man kan sige, at opgaven for os i transfervinduet bliver at forsvare os mod de angreb, der kommer mod vores trup.

Truppen kan trimmes

FC Nordsjælland-træner Kasper Hjulmand har tidligere givet udtryk for, at det kan være et mål at trimme truppen i det igangværende transfervindue, og med tanke på, at hele 31 forskellige spillere var i aktion for klubben i løbet af efteråret, giver det da også god mening.

Carsten V. Jensen medgiver, at det kan blive et tema.

- Skal der ske noget, så er at trimme truppen noget af det, vi kigger på, for vi ønsker selvfølgelig ikke, at der skal være alt for lang vej ind til holdet. Det kunne godt være et parameter, vi kigger på, og lige nu har vi jo også et par spillere (Dominic Oduro og Souheib Dhaflaoui, red.) i USA, hvor de afsøger mulighederne.

- Vi ved godt, at det her transfervindue - som er det korte af de to - heller ikke er det vindue, hvor man laver de største ændringer. Derfor forventer vi også et forholdsvis roligt vindue. Og så er det jo også en faktor, at vi får spillere som Patrick Mtiliga og Karlo Bartolec tilbage fra skader. Det i sig selv udgør forstærkninger, og man kan sige lidt af det samme om Mohammed Fellah, som ikke helt har fået det ud af det, som både vi og han havde håbet på. De tre nævnte spillere er i hvert fald spillere, vi gerne ser på banen, lyder det fra CV.

Særligt Marcus Ingvartsen og Andreas Maxsø er brandvarme transferemner ovenpå et stærkt efterår, men FCN tror på, at det er muligt at holde profilerne i klubben.

- Det er et mål for os at holde på alle spillerne, og heldigvis ligger bolden hos os selv. Vi har ingen planer om, at der skal se noget på den front overhovedet, så forhåbentlig bliver det også sådan, når vi kommer ind i februar, siger CV.

Både Andreas Maxsø og Marcus Ingvartsen har kontrakt med FC Nordsjælland frem til sommeren 2019, og det er generelt et tema i FC Nordsjælland, at de fleste spillere er på lange kontrakter. Dermed undgår klubben at havne i en situation som den, eksempelvis Brøndby er i i øjeblikket, hvor flere af de bærende kræfter har under et halvt år tilbage på kontrakten.

- Det er en del af vores filosofi at have mange unge spillere og også spillere, vi selv har udviklet. Det betyder også, at vi skal have tid til at arbejde med disse spillere. Samtidig er det også en af ideerne her i FC Nordsjælland, at spillerne skal have muligheden for at komme videre, men det skal også være et tidspunkt, hvor det giver mening for alle, og det kræver, at man har lidt længere aftaler med spillerne. Lige nu føler vi, at vi er i en god situation og har nogenlunde kontrol, men vi ved også godt. at der er stor interesse for vores spillere. Derfor forbereder vi os hele tiden på næste træk, lyder det fra FCN-chefen.

Og hvad er det for et næste træk?

- En gruppe af vores spillere har gennem efteråret vist, at de kan holde et stabilt, højt niveau, og når de på et tidspunkt skal af sted, skal vi helst være klar. Det er det, hele vores scouting-set up arbejder på - at give os selv muligheder. Ikke dermed sagt, at vi går ud og henter en-til-en-erstatninger, for det ligger ikke i vores DNA, men vi skal hele tiden holde øje med, hvor der kan ligge et potentiale gemt for os. Men det er ikke kun et arbejde, der foregår i transfervinduerne. Det foregår hele tiden. Vi føler os godt orienterede og er opmærksomme på de muligheder, vi har, siger CV.

Manglende rutine kan blive en problematik

FC Nordsjælland råder over den yngste trup i hele Europa, og dermed er talentmassen stor. Omvendt er rutine en mangelvare, og spørgsmålet er, hvordan det stiller Farum-klubben, at der ikke er ret mange ældre spillere, de unge kan læne sig op ad.

- Vi vælger at se på, hvad der rent faktisk sker på banen, og jeg synes, at de seneste 10-12 runder viste, at vi kan levere på et stabilt niveau. Vi har en meget indarbejdet spillestil og et godt set up omkring holdet, og det udligner nogle af de fordele, der kan være i at have et ældre og mere etableret hold. Vi har en rigtig stærk gruppe, og selv om vi har mange unge spillere, har de alligevel mange kampe i rygsækken, siger Carsten V. Jensen og tilføjer:

- Når det er sagt, er vi selvfølgelig opmærksomme på det, og vi ved godt, at det er en problematik, men hvis vi eksempelvis tager en etableret spiller ind og stiller ham ind i midten, så er der pludselig ikke så meget tid til Victor Nelsson, og han har gjort det fremragende. Vi er på markedet, men først og fremmest kigger vi på vores eget hold. 

FC Nordsjælland overvintrer på Superligaens niendeplads.